Mutsuzluğa, depresyona ve başarısızlığa iten özgüven düşüklüğü birçok insanda görülen kronikleşmiş bir rahatsızlık halini alıyor. Özgüvensiz olduğunu düşünenler için, bu sorunu aşmış insanlardan ve profesyonellerden bazı ipuçları almak gerekiyor.

Özgüven düşüklüğü, aşılması mümkün ve aslında kolay bir sorun. Biz de bu sorunu yaşayan ve aşmak isteyenler için aşağıda bir ipucu listesi hazırladık, sayfayı aşağı kaydırarak yazıya ulaşabilirsiniz.

1. İlk olarak kendinize bu kaygıya nasıl ve ne zaman ulaştığınızı sorun

Özgüvensizlik genelde zorluklarla karşılaştığınızda ya da yeni bir başlangıç yapılacağı zaman hissedilmeye başlanır. Bu durumda sizi kaygılandıran, korkutan şeyleri bir kağıda ya da zihninize yazmalısınız. Bunu yaptığınız takdirde sorunları daha net görmüş olur ve kafanızı toparlamış olusunuz. Listelediğiniz kaygılarınız çok ciddi ve büyük şeyler olabilir, kötü bir ruh halindeyken onlara baktığınızda çözümü imkansız gibi görünür. Ancak iyi bir ruh halinde onları tekrar gözden geçirirseniz daha çözümsel bir yaklaşım yakalayabilirsiniz.

2. Mükemmelliğin kişisel olduğunu unutmayın

Sürekli kaybeden biri olduğunuzu düşünmek, olumsuzluklara boğulmak kolaydır. Bunu yapmak yerine gündeminizden ve kaygılarınızdan uzaklaşmayı deneyin. Kendinizi uzaktan gözlemleyin. Nasıl bir annesiniz? Ne konuda yeteneklisiniz ya da ne kadar başarılısınız?

Bu soruları cevaplarken kendinize karşı objektif olmalısınız. Örneğin faturayla ilgili yaptığınız bir hata sizin para konusunda başarısız biri olduğunuzu göstermez. Mükemmel olmadığınızı düşünebilirsiniz ancak mükemmel olmamak sizi korkunç biri de yapmaz. Mükemmellik tümüyle öznel bir şeydir.

3. Kendinizi makul kişilerle karşılaştırın

Karşılaştırma yapmak genelde ruh halinizi düşürür. Bu karşılaştırmayı yaparken benzer şartlar altında olduğunuz birini ele almazsanız bu doğru bir karşılaştırma olmaz. Birinin başarılarını gördüğünüzde kendinizi eleştirmektense “Neden bunu ben de yapamayayım?” sorusunu kendinize sorun.

4. Duruşunuza ve beden dilinize özen gösterin

İnsanlarla farkında bile olmadan iletişim kurarsınız. Beden diliniz ve duruşunuz çevrenizdeki tanıdığınız ya da tanımadığınız herkes için bir iletişim kaynağıdır. Duruşunuz ve beden diliniz çevrenizdekilere duygu durumunuzu anlatır.

Sinirli, üzgün, mutsuz ya da özgüvenli, heyecanlı olabilirsiniz, bu insanların kolaylıkla anlayacağı bir şeydir. Güçlü ve özgüvenli görünmek için dik durmalısınız, omuzlarınız geride ve başınız ileriye dönük olmalı. Bu duruş insanlara ve hatta en önemlisi zihninize de “Ben özgüvenliyim.” mesajını verecek.

5. Farklı bir aktivite yapmayı deneyin

Bazen özgüven düşüklüğünün kaynağı monotonlaşmış günlük rutinleriniz olabilir. Bunu aşmak için farklı bir aktivite yapmalısınız. Örneğin bir gün iş çıkışı eve gitmek yerine yürüyüşe çıkabilirsiniz, yeni bir hobiye başlayabilir yahut sinemaya gidebilirsiniz. Rutininiz dışına çıktığınızda bir şeyler yapabildiğinizi göreceksiniz ve bu da özgüvneninizin artmasına sebep olacak.

6. Size neyin iyi geleceğini bilin

Modunuz düştüğünde, endişeli hissettiğinizde ya da zorluklarla karşılaştığınızda size neyin iyi geleceğini bilmeniz büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sevgilinizle olmak, arkadaşlarınızla vakit geçirmek, yürümek ya da uyumak olabilir… Size iyi geleceğini bildiğiniz şeyleri yaptığınızda zorlukların karşısında savaşma gücünüz yani özgüveniniz artacaktır.

7. Öz bakım ve dış görünüş konusunda özenli olmaya çalışın

Fiziki özelliklerinizden nefret ediyorsanız veya sürekli olarak düşük enerjiye sahipseniz özgüven sahibi olmanız zor. Vücudunuzda değiştirmek istediğiniz bir şeyler varsa, yapılması gerekenleri düzenli olarak yapmaya başlayın. Temizlik hem sizin için hem de çevrenizdekiler için en önemli şeylerden biri. Her daim temiz olmaya ve güzel kokmaya çalışın. Giydiğiniz kıyafetlerin ruh hali üzerinde büyük etkisi vardır. Kendinizi iyi hissettiğiniz tarzı edinin. Dipnot olarak da şunu ekleyebiliriz; vücut hatlarınızı ortaya çıkaracak kıyafetler giymeniz özgüveninizi artmasını sağlar.

8. Düzenli olarak egzersiz yapın

Spor yapmak çoğu kişi için yorucu, zor ve sıkıcı bir aktivite olarak tanımlanır ancak bu çok büyük bir yanılgıdır. Spora başlaması ve alışkanlık haline getirmesi zordur, bu kabul edilebilir bir şey. Sporu alışkanlık haline getirdikten sonra ise söyleyebileceğiniz tek şey ne kadar iyi hissettirdiği olacaktır. Spor esnek ve güçlü bir bedene sahip olmanızı sağlayacağı için özgüveniniz de artacaktır.

Hoşunuza gidebilir