Foto: Stokkete / Shutterstock

Metabolizma hızınız aslında vücudunuzun nasıl bir yapıda kalacağını, sağlıklı mı yoksa sürekli kilo alan ya da veremeyen biri olacağınızı belirliyor. Tabi ki tek başına değil!

Eğer metabolizma hızınız iyiyse ve kendinize bakıyorsanız oturduğunuz yerde dahi kalori yakabilirsiniz. Ancak metabolizma hızınız yavaşsa durum pek parlak değil!

1- Düzensiz Beslenme

Photo by Burst from Pexels

Beslenme planınız yoksa olmalı, çünkü rastgele bir beslenme biçimi size kilo aldırabilir. Ayrıca gelişigüzel değerlendirmeler sağlığınız için risktir. Bir beslenme uzmanında size özel değerlendirmesiyle bir beslenme planı almak ve ona sadık kalmak metabolizma hızınızı pozitif yönde etkileyecektir.

2- Uyku Eksikliği

Uykunuzu alamadığınızda enerji sıkıntısı yaşarsınız bu da direkt olarak metabolizma hızınızı etkiler. Uyku ve uyanma saatleriniz aynı olsun bunu alışkanlık haline getirin ve uykunuzu tam olarak alın. Ve yatağa tok girmeyin.

3- Kendinizi Aç Bırakmayın

Photo by Pixabay from Pexels

Kilo vereceğim diye kendinize çok sert katı diyetler uygularsanız, en büyük kötülüğü kendinize ilk siz yapıyorsunuz demektir. Ayrıca bunu yaptığınızda tek akıllı siz değilsiniz vücutta kendi koruma mekanizmasını devreye sokarak enerjiyi keser ve mümkün olabildiğince metabolizmayı yavaşlatır.

4- Uzun Süre Oturmak

Uzun süre oturmak durumunda kalıyorsanız bu durum metabolizmayı etkilediğini bilmelisiniz. Her 30 dakikada bir en azından saatte bir yerinizden kalkın. Ayrıca mümkünse düzenli olarak spor yapın.

5- Kalsiyum Eksikliği

Kalsiyum ile ilgili öncelikle buradaki yazıyı bir okumanızı öneririz. Metabolizma hızı yeterli kalsiyum alımıyla direkt bağlantılıdır. Sütü sevmiyorsanız dahi kalsiyumu için farklı birçok besin kaynağından faydalanabilirsiniz.

6- Su Eksikliği

Photo by Maurício Mascaro from Pexels

Yeterince su içmiyorsanız her zaman bir adım geridesiniz. Vücudumuzdaki her şey için su çok önemli eğer iyi derece su içerseniz metabolizmanızı %30 oranında daha da hızlandırabilirsiniz.

7- Eksik Protein Alımı

Protein kaslarınız için son derece önemlidir. Ayrıca protein sizi tok tutar ve daha az yersiniz. Özellikle spor yapıyorsanız yağlar zamanla gidecektir, çünkü metabolizmanız hızlı çalışır. Ancak eksik aldığınızda işler tersine dönüyor diyebiliriz. Kalori açığı sizi vuruyor ve daha çok yiyorsunuz.

8- Hareketsiz Bir Yaşam

Kuvvet antrenmanı yapan ile yapmayan arasında öyle bir fark var ki gerçekten anlatmaya saatler lazım. Lütfen eğer mümkünse direnç antrenmanı yapın. Evde, spor salonunda, parkta bir şekilde direnç antrenmanı hayatınızın bir parçası olsun. Metabolizmanız hızlanır, güçlenirsiniz.

Hoşunuza gidebilir