Her işin kendine göre bir yapılış  şekli ve kimsenin bilmediği sırları vardır. Ama sağolsun bazı uçuş görevlileri kendi işleriyle ilgili hiç bilmediğimiz sırları sosyal medyada açık yüreklilikle açıklıyor. Biz de sizin için bunları listeliyoruz.

Tüm ufak aksaklıklar anında düzeltilmiyor!

Kimsenin uçağı güvenli olmayan bir koşulda uçuracağı fikrine kapılmayın hemen. Uçuştan önce kontrol edilmesi gereken şeylerin listesi inanılmaz uzundur. Ama bazı ufak tefek aksaklıklar vardır uçuş güvenliğini hiçbir şekilde etkilemez ve rötar olmasını engellemek için daha sonra düzeltilebilir.

Neden uçağın kapısında içeriden bir tutma kolu daha vardır?

Bu kollar uçuş görevlilerinin panik anında kullanmaları içindir. Bir uçuş görevlisi acil çıkışı hazırlarken panikleyen yolcular yanlışlıkla uçuş görevlilerini ezip geçebilirler hatta uçaktan bile atabilirler. Bu kollar uçuş görevlisinin ona tutunarak ayakta kalmasını sağlar.

Pilotlar ve yardımcı pilotlar farklı yemekler yerler.

Eğer biri yediği yemekten zehirlenirse diğeri uçağı uçurabilsin diye böyle bir uygulama yapılır ama her havayolu için geçerli bir uygulama değildir.

Kilitler bavulları açılmaktan kurtaramaz.

Bavulunuz açılmasın diye taktığınız kilitler bir kalem yardımıyla kolayca açılabilir. Bu işlem sırasında fermuar da zarar görebilir ve bavul iyice kapanmaz hale gelir.

Uçakta sigara içmek neden yasaktır?

Kapalı alanlarda sigara yasağının gelmesinin dışında uçakta sigara içmek olası bir yangını engellemek içindir diye düşünülür. İkinci neden biraz şüphelidir çünkü sigara yasağı gelmeden önce uçakta sigara içilirdi ve bu yüzden yangın çıktığı hiç duyulmamıştır. Asıl neden masraflardır. uçaktaki hava sürekli filtrelenir, sigara dumanı ve kokusu bu ekipmanları daha hızlı eskitir.

Bavullarının kaybolmasının başlıca nedenleri

Ekstra kontroller için tutulmuştur ve zamanında uçağa yüklenmemiştir. Yanlış vagona koyulmuştur ve başka bir yere uçmuştur. Yanlışlıkla farklı bir etiket yapıştırılmıştır.

Yolcu tarafından çıkarılmayan eski etiketler yanlış yönlendirme yol açmıştır. Bavul bantlarda sıkışmıştır veya yanlış banta gitmiştir, genellikle aktarmalı uçuşlarda olur. Bavul uçağa yüklenmeye giderken vagondan düşmüştür ve kimse fark etmemiştir. Pek sık olmaz.

Bavul tanıma sisteminde hata oluşmuştur veya etiket kaybolmuştur. Bu nedenle bavullara isim ve iletişim bilgilerinizi içeren bir künye koymanız tavsiye edilir. Dışına koymak istemiyorsanız bile içine koyabilirsiniz.

Cep telefonları neden kapattırılır?

Cep telefonu uçağın fonksiyonlarına kritik bir zarar vermez ama radyo sinyallerini etkiler. Bu da pilotların kuleyle iletişimini engeller ki bu da aslında yeterince kritik bir durumdur.

Havayolu görevlileri ve aileleri daha ucuza uçarlar.

Birçok havayolu şirketi çalışanlarına, onların eşlerine ve çocuklarına indirimli bilet sağlar. Hatta bazen bedava bile uçarlar. Genellikle bir çalışan bilet aldığında sadece alan vergisini ve diğer vergileri öder, bilet için para ödemez.

Uçaktaki tuvaletler dışarıdan kolayca açılabilir.

“Tuvalet” veya “Sigara içilmez” yazılarının altında gizli bir açma düğmesi vardır. Bu tamamen güvenlik amaçlı yapılmıştır.

Koridor ve cam kenarındaki koltukların da kol koyma yerleri ayarlanabilir.

Birçok insan koridor ve cam kenarındaki koltukların kol koyma yerlerinin ayarlamamasından rahatsız olur. Ama aslında öyle değildir. Kolu yukarı kaldırmak için kolun dibinde saklanan küçük düğmeye basmanız yeterlidir. Böyle birşey yaparsanız  uçuş görevlilerinin kolu eski pozisyonuna getirmenizi istemesine de hazırlıklı olun.

Uçak bileti almak için en iyi zaman hangisidir?

Uçak biletini ne kadar erken alırsanız o kadar ucuza bulursunuz. Genelde böyle işlese de tam olarak gerçek bu değildir. Salı, Çarşamba ve Cumartesi günleri olan uçuşlar için biletler normalden biraz daha ucuzdur.

Nazik olursanız pişman olmazsınız.

Uçuş görevlileri onlara ne kadar nazik davranılırsa onlarında o kadar servis istekli olduğunu kabul ediyorlar. Yemek az mı geldi? Nazikçe biraz daha alıp alamayacağınızı sorarsanız bir porsiyon daha yeme şansınız olacaktır. Yanınızdaki kişi çok mu gürültü yapıyor? Durumu sakince açıklarsanız yeni bir koltuğa geçmeniz kesindir.

Hoşunuza gidebilir