Muz genellikle herkesin çok sevdiği ve oldukça faydalı olan bir meyvedir. Ancak son zamanlarda her ürünün kabuk ve çöp kısımlarının da işe yaradığı ve kullanıldığı bir durum söz konusu.

Bu bakımdan yıllardır herkesin bildiği muz kabuğu bu bakımdan en çok kullanılan alanlardan birisidir. Peki muz kabuğu nasıl kullanılır ve nerelerde kullanılır?

Muz Kabuğu Nasıl Kullanılabilir?

Muz Kabuğu İle Ayakkabı Parlatma

Evet herkesin bildiği gibi muz kabuğu parlatma işinde oldukça başarılı bir meyve kabuğudur. Özellikle deri ayakkabılar için oldukça işe yarar bir etkisi vardır. 1 adet muzu yedikten sonra kabuğun iç kısmı ile yani beyaz ve lifli kısmı ile ayakkabınızı ovun ve yaklaşık 4 yada 5 dakika beklettikten sonra silin. Muz kabuğunun ayakkabıyı parlatma nedeni içinde bol miktarda bulunan potasyumdur. Potasyum bu özelliği sayesinde ayakkabı boya ve cilalarında da kullanılmaktadır.

Dişleri Beyazlatın

Muz kabuğundaki potasyumun beyazlatma etkisini dişlerde de kullanmak mümkündür. Özellikle diş minelerine zarar vermeden dişleri beyazlatma etkisine sahiptir.

Sinek Isırıkları

Genellikle muz kabuğu nasıl kullanılır denildiği zaman hep beyazlatma ve parlatma işleri akla gelir. Ancak muz kabuğu sinek ısırıklarına karşı da inanılmaz bir etkiye sahiptir. Bunun için sineğin ısırdığı yere bir parça muz kabuğu koyun ve bekleyin.

Cilt Bakımı

Muz kabuğu ciltte peeling yapmak isteyenler için hem oldukça etkili hem de kolay bulunan bir üründür. Muz kabuğunu nazikçe cildinize sürün ve ılık suyla yıkayın.

Saksıya Gömün

Muz kabuğu başta potasyum olmak üzere birçok mineral ve vitamin barındırmaktadır. Bu yüzden muz kabuğu nasıl kullanılır maddesinde saksıya gömerek toprağın beslenmesini sağlamak amacı da sayılabilir. Ayrıca bazı yaprak bitleri ve çiçeklere zarar veren böcekler muzdan hoşlanmadıkları için muz kabuğu koymanız halinde bunlarla da mücadele etmeniz mümkündür.

Gümüşleri Parlatın

Zamanla gümüşlerde oluşan siyah benek benek lekeleri muz kabuğu ile geçirmeniz mümkündür. Gümüşlerin bakımında düzenli olarak muz kabuğunu denemek de oldukça etkili bir yöntemdir.

Görüldüğü gibi besin olarak oldukça fazla faydası olan muzun kabuğu bile birçok işe yarıyor. Bu yüzden besinlerin her alanından faydalanmak gerekiyor.

Hoşunuza gidebilir