Photo: Pexels

COVID-19 tüm dünyaya yayılıyor ve bu süreçte hala hakkında bilinmeyen pek çok şey var. İşte ailenizin bu virüse yakalanma şansını düşürmenin bazı ve kolay yolları!

Eğer bir ebeveynseniz muhtemelen koronavirüsü ile ilgili haberleri çoktan okumuş veya izlemiş olacaksınız. Neredeyse her ülkeye yayılan, 21,6 milyondan fazla insanı hasta eden ve en azından 792 bin kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu nedenle çevreye dikkat edilmesi, maskeler ve sosyal mesafe çok önemlidir.

Çocuğunuz eğer bu hastalığa yakalanırsa muhtemelen şiddetli veya hayatını tehdit edecek şekilde olmayacaktır. Yapılan incelemelere göre çocuklarda doğrulanmış vakaların hafif semptomlara sahip olma eğilimi olduğu görülmüştür. Bununla birlikte zayıf bağışıklığa sahip veya birazdan yazmış olduğumuz tıbbi sorunları olan kişiler için ciddi komplikasyonlar oluşması mümkündür. Yine de hazırlıklı olmak önemlidir. İşte ailenizin koronavirüse yakalanma riskini azaltmanın yedi yolu!

Photo: Pexels

1. Sosyal mesafeyi uygulayın.

Koronavirüs, soğuk algınlığı veya grip gibi bir solunum yolu hastalığıdır. Öksürük veya hapşırıklardan gelen virüsü taşıyan damlacıklar, bir metreye kadar hareket edebilir ve göz, burun veya ağza girerek insanları enfekte edebilirler.

Yeni raporlar ayrıca hava yoluyla bulaşmanın nefes alma ve nefes verme yoluyla mümkün olabileceğini öne sürüyor. CDC’ye (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) göre, COVID-19’un asemptomatik olabileceği ve insanların herhangi bir semptom göstermeden önce yayılabileceği de düşünülünce durum korkutucu olabiliyor.

Devlet tarafından belirlenen sosyal mesafe standartlarını uygulamak hayati önem taşıyor. Başkalarından en az altı metre uzakta durun ve bulaşmanın daha muhtemel olduğu yüksek trafikli yerlerden kaçının.

Hoşunuza gidebilir