Kimlerle takıldığınız tahmin ettiğinizden de önemli olabilir. İnsanlarla olan ilişkilerinizin, arkadaşlıklarınızın net kazancınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

5 yıl boyunca zengin insanların günlük alışkanlıklarını araştıran yazar Thomas C. Corley hepsinin bir insan türünden uzak durduğunu gördü: pesimistler yani karamsar insanlar.

“Kendi başına çalışıp, kazanıp, zengin olan insanlar kimlerle ilişki kurdukları konusunda çok dikkatlidir.” diyor Corley “Change Your Habits, Change Your Life” isimli kitabında. “Arkadaşlık ettiğiniz kişiler kadar başarılısınızdır. Zengin insanlar etraflarında hedef odaklı, iyimser, istekli ve genel olarak pozitif bir duruşu olan insanlar ararlar.”

Zengin İnsanların Hepsi Aynı Kişiden Uzak Duruyor

Yaptığı araştırmada, zengin insanların %86’sının diğer başarı odaklı insanlarla ilişki kurma alışkanlığı olduğu ortaya çıkıyor. Diğer taraftan da, “Kendilerini zehirleyen, negatif insanlara maruz kalma olayına da bir limit getiriyorlar.” diye açıklıyor yazar.

Zengin İnsanların Hepsi Aynı Kişiden Uzak Duruyor

Üzerinde araştırma yaptığı zengin insanlar arasında negatif arkadaşlar ve tanıdıklar yerine pozitif insanları tercih etmek pozitifliğin zengin insanlar için bir damga haline gelmesi gerçeğinden ortaya çıkıyor – çünkü etrafımızdaki insanlara gıpta ediyoruz veya onlarla rekabete giriyoruz.

“Uzun vadeli başarı sadece ve sadece pozitif bir zihinsel duruş sergilerseniz gerçekleşir.” diyor Corley.

Negatifliğin başarıyı azalttığını söyleyen bir tek o değil – veya kurduğunuz ilişkilerin finansal başarınızı etkileyebileceğini de.

Neredeyse bir asır önce, gazeteci Napoleon Hill de kendi başarısıyla milyoner olan 500 kişi üzerinde yaptığı araştırmadan sonra benzer sonuçlara ulaşmış. 1937’de yazdığı ve en çok satanlar listesine giren “Think and Grow Rich” isimli kitabında “İnsanlar bir arada oldukları kişilerin doğasını, alışkanlıklarını ve düşünme gücünü kendilerine alırlar.” diye yazmış.

Sonuç olarak: Negatiflik sizi başarıya ulaşmaktan alıkoyar ve beğeni beğeniyi getirir. Karamsar insanlardan uzak durun, iyimser kişilerle daha çok vakit geçirin 🙂

Hoşunuza gidebilir