Beynimiz için faydalı bitkiler, sürekli çalışan ve birçok şeye maruz kalan beynimiz için aslında çok önemlidir.

O kadar çok şey yaşıyoruz ki beyin gerçekten yüzlerce hatta milyonlarca şeyden etkileniyor zaman içerisinde. Her kişide farklı durum ve tepkimeler meydana gelebiliyor. Bazıları depresyona yatkın hale geliyor ve yüksek derecede anksiyete ile uyku bozuklukları yaşamaya başlıyor.

Bununla beraber daha ileri yaşlarda görülen Alzheimer ve diğer zihinsel sorunlardan şikayet edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bu tür sağlık sorunlarını önlemek ve tedavi etmek için yaşam tarzını değiştirmek gerekiyor. Vücudu ve zihni olabildiğince rahatlatmak ve doğada daha çok vakit geçirmek çok önemli birer unsur haline geliyor.

Beyni Koruyan 4 Bitki

Stresle başa çıkabilmek ve sinir sistemini sakinleştirmek için bitkisel çözümler çok etkili olabiliyor. Aşağıdaki bitkilerin strese, anksiyeteye, depresyona iyi geldiği ve zihinsel yetileri arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

1. Ginkgo (Ginkgo Biloba)

Ginkgo Biloba

Bu uzun ve yaşlı ağacın yuvarlak sarımsı bir meyvesi ve yelpazeye benzer yaprakları vardır. Yüzlerce yıldır tedavici özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Organların hasar görmesini engelleyen ve kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar içerir.

Hafızayı güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu nedenle “beyin bitkisi” olarak da bilinir. Yapılan bir çok çalışma Ginkgo Biloba takviyesinin bunama şikayeti olan hastalar için çok faydalı olduğunu gösteriyor.

Beyne giden oksijeni ve kan dolaşımını arttırıyor. Bunamadan dolayı zarar gören sinir hücrelerini de besliyor. Tıbbı ilaçlar kadar etkili olan Ginkgo, Alzheimer’ı teşhis de kullanılabiliyor.

2. Biberiye (Rosmarinus officinalis)

Biberiye (Rosmarinus officinalis)

Biberiye binlerce yıldır hafıza güçlendirici, geliştirici özellikleri nedeniyle kullanılıyor. Northumbria Üniversitesi’nde biberiye yağının hafızaya etkileri üzerine bir deney yapıldı. Deneye 60 kişi katıldı. Bu kişiler zamanlarını biberiye yağı kokusu ve diğer iki çeşit yağ kokusu olan farklı odalarda geçirdiler. Bir süre sonra araştırmacılar deneklerin hafızalarını test etti.Sonuçlara göre, biberiye yağını teneffüs eden katılımcıların hafızalarında kayda değer bir gelişme gözlendi. Bunun nedeni biberiyenin 1,8 sineol bileşeni içermesi. Bu bileşen serbest radikallerin oluşturduğu hasarı önler, enflamasyonu hafifletir ve stresi azaltır.

Bunların yanı sıra biberiye güzel bir kalsiyum, demir ve B vitamini kaynağıdır. Yağ, çay veya taze-kuru baharat olarak kullanılabilir.

3. Ginseng (Panax Quinquefolius)

Ginseng (Panax Quinquefolius)

Beyin fonksiyonlarını arttıran, Anti-İnflamatuar ve ruh halini iyileştirici güçlü özellikleri vardır. Panax Ginseng veya Asya türü ginseng tedavi edici bileşenler açısından en zengin olanıdır.

Bir çok araştırma, 3 ay boyunca düzenli olarak ginseng takviyesi kullanan Alzheimer hastalarının beyin fonksiyonlarında mükemmel gelişmeler olduğunu göstermiştir. Ayrıca Ginseng DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) ve BED (dikkat eksikliği bozukluğu) gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilir.

4. Nane

Nane yaprakları

Nanenin iyi gelmediği sağlık sorunu yoktur. Mide bulantısını geçirir, ağızdaki kötü kokuları yok eder ve genel olarak tüm sağlığımızı ayakta tutar. Nane yaprakları çiğ olarak, kurutulmuş olarak, çay yapılarak veya çiğneyerek tüketilebilir.Wheeling Jesuit Üniversitesi’nden Dr. Bryan Raudenbush’un yaptığı bir araştırmaya göre, nane aroması teneffüs etmek beyin fonksiyonlarını, akıl yürütmeyi, problem çözme yetisini ve hafıza kapasitesini arttırıyor. Ayrıca yorgunluğu azaltıyor ve anksiyete seviyesini düşürüyor. Kandaki oksijen seviyesini arttırarak vücuda ve zihne tazelik veriyor.

Önemli Not: Her ne kadar bu bitkiler çok sağlıklı ve faydalı olsalar da, kullanmadan önce mutlaka bir doktora başvurmanızda fayda vardır. Kullandığınız başka ilaçlar varsa onlarla negatif bir etkileşime geçebilir, alerjik reaksiyon yaratabilir.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!