Yumurtalık kisti ve yumurtalık kanseri hakkında neler biliyorsunuz?

Son zamanlarda manşetleri görmüş olabilirsiniz: How I Met Your Mother ünlü yabancı dizisinin ve yeni drama Stumptown’un yıldızı Cobie Smulders, yumurtalık kanserinin onu “daha iyi bir insan” ve “sahip olduğu için minnettar” hale getirdiği söyledi. Aynı sıralarda, Netflix’in sıra dışı gizemi Marcella’nın yıldızı Anna Friel, yumurtalık patlaması sonucu ölümden döndüğünü açıkladı.

Tamamen iyileşti ve hamile kalabildi.

Her iki kadın da yirmili yaşlarında bu sorunlarla karşılaştı. Tehlikede olabilir misiniz? Ve yumurtalık kanseri ile yumurtalık kisti arasındaki fark nedir?

Bu yazıda yumurtalık kistleri, kanser ve kontrol edilme zamanı geldiğinde dair her şeyi inceliyoruz.

1. Yumurtalık Kisti nedir?

Yumurtalık kistleri genellikle zararsızdır, her ay bir kadının yumurtalıklarında tipik olarak oluşan berrak bir sıvıyla dolu kese benzeri maddelerdir. Nadiren kötü huylu yumurtalık kistleri oldukça yaygındır? Çünkü çoğu kadının düzenli, aylık döngüsü, özellikle menopoz öncesi, üreme yıllarında oluşur ve tipik olarak kendi kendine düzelir.

Daha şiddetli vakalarda, bu kistler büyüdüğünde, ani şiddetli pelvik ağrı, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilirler. (Bir fotoğraf çekimi sırasında midesi şişmiş olan Friel’e “karnınızı içeri çekmesi” söylendi ve bu da onun kanla dolu olduğunu keşfetmesine neden oldu.)

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent ve jinekolojik Onkolog olan Dr. James Stuart Ferriss’e göre, kistler birkaç aydan uzun süre devam ederse veya boyutları 5 cm’den fazla olmaya başladığında tıbbi yardım alma zamanı geldiği anlamına geliyor. Bu kistler kramplara yol açabilir ve nadir durumlarda yumurtalıkların bağlarının etrafında döndüğü torsiyon adı verilen şiddetli ağrılı bir duruma neden olabilir. Burulma ne kadar acı verici olsa da, neyse ki, yumurtalık kistlerine bağlı nadir görülen ve kanserli olmayan bir durumdur.

Ferriss, “Tam olarak anlayamadığımız nedenlerden ötürü yumurtalıkta oluşabilen farklı kist türleri var” diyor. “Ultrasonda herhangi bir yankı olmaksızın berrak sıvı içeren kistler, kan veya mukus veya başka herhangi bir sıvı türü olduğunu düşündürmek için kendiliğinden çözülme eğilimindedir.”

KaynakKaynakça
Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!
Abone ol: Hayat Bilgileri Google News Abone Ol
Hoşunuza gidebilir