Zerdeçal

Zerdeçal doğanın bize sunduğu en güçlü ve faydalı besin kaynaklarından biridir. Yemeklerde kullanmak son derece kolaydır.

Bu yazıda taze zerdeçal ve taze zerdeçal kökü hakkında daha fazlasını öğrenin! Zerdeçal, çoğu kişi tarafından köri tozunun ana bileşenlerinden biri olarak biliniyor. Ayrıca Asya, Hint ve Güneydoğu Asya bölgelerinde yaygınlıkla görülen bir baharat türü. Ancak Bazı yerlerde “altın süt” olarak geçen zerdeçal çayı sosyal medyada patlama etkisi yarattı.

Mutfak açısından zerdeçal yemeğinize sıcak ve canlılık katan renkli bir baharat. Sağlık tarafında ise şöhretinin en büyük etmeni Anti-Enflamatuar özellikleridir. Ayrıca Alzheimer hastalığına karşı doğal bir korunma olarak incelenmiştir.

Yer zerdeçalı uzun süredir dolaplarda saklanan bir baharat haline geldi. Ancak taze zerdeçal da yabanı atılmaması gereken başka bir hali. Biraz zencefil kökü gibi görünmektedir. Taze zerdeçalla ne yapacağınızı anlamak biraz zamanınızı alabilse de zamanla sıkı bir hayranı olacaksınız.

Taze zerdeçalın tadı nasıl?

Taze zerdeçal alışık olduğumuz toz zerdeçaldan aroma olarak çok farklıdır. Her ikisinin de kendine has sıcak ve keskin bir tadı var. Taze hali toz halinden daha parlak, daha aromatik ve daha az acı bir tada sahiptir.

Ancak daha önce köri tozu ile yapılmış bir yemek yediyseniz tadına nispeten aşinasınız demektir. Ancak zerdeçalın tadını körideki diğer güçlü baharatlardan ayırmak zor olabilir. Köri, zerdelalla karşılaştığınız tek alansa, baharatları kendi başına deneyimlemek ve diğer kombinasyonları denemek daha eğlenceli olabilir.

Çok güçlü bir tada sahip olduğu için, zerdeçal diğer baharatlarla güzel gider. Zencefil, kakule ve tarçın gibi diğer sıcak baharatlarla birleştirmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca kimyon, kişniş, hardal ve karabiber ile birleştirerek daha lezzetli hale getirmeniz mümkündür.

Mercimek, kuru fasulye, patates ve diğer kök sebzeler, pirinç ve diğer tahıllar ve süt gibi lezzet bakımından hafif yiyecekleri harmanlamak için bu karışımları kullanabilirsiniz.

Taze Zerdeçalı Kullanmanın 10 Yolu

Zerdeçal ile ilgili 10 faydalı ipucu!

  1. Güveç ve çorbalara rendeleyerek ekleyebilirsiniz. Hint körisiyle açık bir uyumu olsa da zerdeçalı çok çeşitli yemeklerde kullanmanız mümkün. Balkabağı veya sebze çorbasında deneyebilir, yada tavada kullanabilirsiniz.
  2. Pişirmeden önce pirinç ve diğer tahıl çeşitlerinde kullanabilirsiniz. Hem renk hem de lezzet katacaktır.
  3. Ton balığı, yumurta veya tofu salatası içine biraz taze zerdeçal rendeleyebilrsiniz.
  4. Taze zerdeçal salata sosu olarak kullanabileceğiniz yada diğer salata soslarıyla harmanlayabileceğiniz bir baharattır. Çiğ salatalar veya pişmiş sebzeler üzerine ekleyebilirsiniz.
  5. Tereyağı karışımı yapın. Rendelenmiş zerdeçal kökünü ezin ve karabiber ile yumuşattığınız tereyağına öğütün. Izgara balıklar veya kavrulmuş sebzeler üzerinde eritin.
  6. Hazırlayacağınız smoothieye küçük bir parça ekleyin.
  7. Eğer santrifüjlü bir meyve sıkacağınız varsa taze zerdeçal kökü sıkmayı ve diğer meyve, sebze karışımlarını renklendirmek için kullanmayı deneyin. Özellikle zencefil suyu ile iyi uyum sağlar.
  8. Çırpılmış veya baharatlı yumurtalara rendelenmiş zerdeçal ekleyin.
  9. Zerdeçal çayı yapın. Sıcak bir çay yapmak için birkaç dakika boyunca sıcak suda zerdeçal ve zencefili içerisine rendeleyin.
  10. Altın sütü deneyin. Biraz karabiber, tarçın çubuğu, kakule ve rendelenmiş zerdeçalı birkaç dakika boyunca süt veya soya sütüne rendeleyin. Süzün ve bal ekleyerek tatlandırıp servis yapın.

Ham Zerdeçal Kökü için İpuçları

işte bu alışılmadık içerikle uğraşmak için deneme yanılma sonucunda ortaya çıkan birkaç ek ipucunu sizlere sunuyoruz.

Zerdeçal nasıl saklanır?

Zerdeçal kökünü yıkayıp, kurulayın ve fazla nemi emmesi için kağıt havluya sarın. Sebzelikte veya açık plastik torbada saklayın. Bu şekilde saklandığında 2-3 hafta dayanacaktır. Çok uzun süre bırakırsanız kurur, buruşur veya küflenir. Eğer bu sonuçla karşılaşırsanız, çöpe atın.

Nasıl hazırlanır?

Kökü ince rendelemek için bir mikroplan rendesi kullanın. (Soymanıza gerek yok.) Taze zerdeçal kökü parmak ve tırnaklarınızda leke bırakabilir, bu yüzden lateks eldivenle bu işlemi yapmak isteyebilirsiniz. Ayrıca rende üzerinde yapışkan turuncu bir kalıntı bırakabilir. Sıcak sabunlu su ile ovalamak lekenin çıkmasını sağlar.

Karabiber ekleyin, avantajını arttırın.

Zerdeçalın faydası içerdiği kurkumin adı verilen bileşenden gelir ancak bu molekül sindirim sisteminde oldukça zayıf bir şekilde emilir. Karabiberde bulunan piperin, kurkumin emilimini büyük ölçüde arttırır, böylece zerdeçal ve karabiber ekstra yararlı bir konbinsyon oluşturur.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Zerdeçal doğal bir kan inceltici özelliğine sahiptir. Zerdeçalda bulunan bileşenler ayrıca kan şekerini düşürebilir ve demir emilimini de engelleyebilir.

Durumu çok abartmamakla birlikte, (çünkü çoğu tükettiğimiz yemekte de benzer miktarda soruna neden olacak muhtemel değildir.) elbette neredeyse her şeyi de abartmak mümkün olabilir. Zerdeçal takviyesi almak veya düzenli olarak yüksek miktarlarda taze zerdeçal suyu tüketmek özellikle kan inceltici veya diyabet önleyici ilaçlar kullanıyorsanız, demir eksikliğiniz varsa sorun yaratması mümkündür. Endişeleriniz varsa doktoruna danışmanızı tavsiye ediyoruz.

ÖNEMLİ!

Herhangi bir cerrahi veya diş prosedürü planladıysanız, zencefil ve sarımsak tüketmeyi birkaç gün önceden bırakın. Bu baharatlar doğal kan incelticilerdir ve büyük miktarda kanama ve morarma riskini önemli ölçüde arttırabilir. Bu nedenle bu tarz durumlarda bu besini tüketmekten kaçının ve doktorunuza yiyecekleriniz konusunda mutlaka danışın.

Hoşunuza gidebilir