Popüler bir psikolojik teori olan Transaksiyonel Analiz, Eric Berne tarafından hayat değiştiren bir modeldir.

Transaksiyonel Analiz nedir sorusunun cevabıyla başlayalım. Eric Berne tarafından Transaksiyonel Analiz 1970’lerde geliştirilen oldukça etkili ve popüler bir psikolojik teoridir. Bu analiz yöntemini anlamak her insan için faydalıdır.

Transaksiyonel Analiz modelini kullanarak kendinizle ve başkalarıyla iletişiminizi geliştirebilirsiniz. Transaksiyonel Analiz, kendi zor ve işlevsiz davranışlarınızı ve iletişim kalıplarınızı anlayabilmeniz için benlik ve dünya ile daha derin bağlantılar geliştirebilmeniz için farkındalık yaratırken düşüncenizi yüksek bir seviyeye yükseltir.

Transaksiyonel Analiz Koçluğu

Eric Bern kendi iletişim yöntemlerinizi anlamanıza yardımcı olacak güçlü bir teori yarattı. Uluslararası Transaksiyonel Analiz Derneği, TA’yı “Transaksiyonel Analiz bir kişilik teorisi ve kişisel gelişim ve kişisel değişim için sistematik bir psikoterapidir” olarak tanımlar.

Transaksiyonel Analiz, psikolojik bozuklukların tedavisinde de faydalıdır, danışmanlık ve koçluğun önemli bir parçasıdır. Transaksiyonel Analiz Koçluğu almanız hayatınızı değiştirebilir.

Transaksiyonel Analiz Koçluğu Eğitimi

Transaksiyonel Analiz, kendi içinde farklu durumları kendi olgularına göre işler. Bu da temel kavramları ortaya çıkarır.

  • Ebeveyn Ego Durumu
  • Yetişkin Ego Durumları
  • Çocuk Ego-Devleti

Her egonun farklı bir olayı vardır. Örneğin, bir yetişkin olarak bu Ego-Durumdaki bir kişi son derece eleştirel, yargılayıcı, genellikle başkaları için karar veren, koruyucu, besleyici vb. olma eğiliminde olabilir. Transaksiyonel Analiz Koçluğu Eğitimi bu yaklaşımların tamamını ele alarak teoriye bağlı kalarak ortaya en iyi çalışmayı çıkarır. Bahsettiğimiz gibi psikolojik durumlara karşı da etkilidir.

Transaksiyonel Analiz Felsefesi şunlardan bahseder;

  • İnsanlar iyi.
  • Herkesin düşünme kapasitesi vardır.
  • İnsanlar kendi kaderlerini kendileri belirler ve bu kararlar değiştirilebilir.

Transaksiyonel Analiz ‘i öğrenmek, kazanan bir Yaşam Senaryosunu oluşturmak için temel sınırlayıcı inançlarınızı değişimine hazır olmalısınız. Doğru bakış açısından bakmak ve ilerlemek için çok faydalıdır.

Transaksiyonel Analiz bir bireye nasıl yardımcı olur?

Hayatta kendi kararlarını verebilme özelliğinin gelişmesi.

Kendisiyle ve başkalarıyla iletişimde gelişme doğru davranışların ortaya koyulması.

Davranışı etkileyen şeyleri doğru yorumlamak takılıp kalmamak.

Öz farkındalığı arttırır. Tepki vermeden önce yanıt vermek.

Hedeflerinizi gerçekleştirmek için doğru bakış açısını geliştirme ve hayata geçirme.

Sık sık kamp yapar. Editör.
Hoşunuza gidebilir