Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak bazı pişirme, saklama ve temizleme taktiklerini sizinle paylaşmak istedik. Bazılarını hiç duymamış olabilirsiniz.

Pişirme Taktikleri

1. Sebzelerin ve meyvelerin çekirdeklerini kolayca çıkarma

Kabak, kavun gibi sebze ve meyvelerin çekirdeklerini dondurma kaşığı ile kolayca çıkarabilirsiniz.

ch1

2. Pişirdiğiniz yemekte fazla yağları alma

Pişirdiğiniz yemek fazla yağlı olduysa birkaç buz küpü ve bir peçete yardımıyla fazla yağı alabilirsiniz. Buz küplerini peçeteye sarın ve peçeteyi yemeği siler gibi yemeğin üzerine sürün. Buzlar mıknatıs görevi görerek fazla yağları peçeteye yapıştıracaktır.

ch2

3. Şeffaf folyoyu usta şefler gibi sarma

Şeffaf folyoyu her kullandığınızda yamuk yumuk kopuyor ve düzgün geri saramıyor musunuz? O zaman sizde şeflerin yaptığı gibi yapın ve şeffaf folyo rulosunu buzdolabında saklayın. Soğuk folyo çok daha rahat kullanılacaktır.

ch3

4. Turuncgilleri kolay soyma

Portakal, mandalina ya da limonu soymakta zorlanıyor musunuz? 20 saniye mikrodalgaya koyun ve ne kadar kolay soyulduğunuz siz de görün.

ch4

5. Haşlanmış yumurtayı kolay soyma

Haşlama suyuna sirke veya soda ekleyin. Bunlar yumurta kabuğuna nüfuz eder ve soyulmasını kolaylaştırır.

ch5

6. Turunçgillerin suyunu son damlasına kadar sıkma

Bir portakalı son damlasına kadar sıkmak istiyorsanız portakalı önce buzdolabında iyice soğutun sonra 15-20 saniye mikrodalgaya koyun ve ondan sonra sıkın.

ch6

7. Yumuşak peynirleri kolay rendeleme

Peyniri rendelemeden önce yarım saat buzlukta tutun. Peynir sertleşecek ve rendeye yapışmayacaktır.

ch7

8. Gözleriniz yanmadan soğan doğrama

Buzluk burada da devreye giriyor. Soğanları doğramadan yarım saat önce buzlukta tutun ve sonra doğrayın. (Bu yöntemi soğanları pişirecekseniz kullanın)

ch8

9. Makarna haşlamanın kolay yolu

Makarnayı haşlarken suyun tencereden taşıp etrafa sıçramasını istemiyorsanız tencerenin üstüne tahta bir kaşık koyun. Tahta suda oluşan köpüklerin tencereden taşmasını önleyecektir.

ch9

10. Bir bütün tavuğu fırında kızartma

Bir bütün tavuğu fırında pişirecekseniz, tavuğu tepsiye göğsü kısmı alta gelecek şekilde yerleştirin. Bunun nedeni en çok etin göğüs kısmında bulunmasıdır. Göğüs kısmı ısı kaynağına ne kadar yakın olursa tavuk o kadar iyi ve çok pişer.

ch10

11. Cupcakeler için parşömen kağıdı kullanma

Cupcake kalıbınız yoksa onun yerine parşömen kağıdı kullanabilirsiniz. Böylece kalıplara bağlı kalmaz kendi kalıbınızı kendiniz de tasarlayabilirsiniz 🙂

ch11

12. Pişmiş yiyecekleri doğru şekilde tekrar ısıtma

Bir gün önceden artan pizzayı tekrar ısıtmak istiyorsunuz ama kurumasını istemiyor musunuz? Pizzayı mikrodalgaya yerleştirin ve yanına da bir bardak su koyun. Suyun sağlayacağı nem pizzanın kurumasını önleyecek ve çıtırlığını korumasına yardımcı olacaktır.

ch12

13. Mükemmel yumurta pişirme

Sahanda yumurta yapar gibi yumurtaları tavaya kırın ama yağ yerine biraz su ekleyin ve pişirin. Pamuk gibi beyazı olan yumurtalar sizi bekliyor!

ch13

Saklama Taktikleri

14. Taze baharatları saklama

Taze baharatları buz kalıplarında dondurarak saklarsanız vitaminlerini kaybetmezler ve hep taze kalırlar.

ch14

15. Kabuklu kuruyemişleri saklama

Kabuklu kuruyemişleri besin değerlerini, tatlarını ve aromalarını kaybetmemeleri için dondurarak saklayın. Kilitli buzdolabı poşetlerine koyarak buzlukta saklayın. Kuruyemişlerin çiğ ve işlem görmemiş olması gerekiyor.

ch15

Temizleme Taktikleri

16. Döküm tavayı doğru temizleme

Döküm tavanın zamanla paslanmasını önlemek için yıkarken bildiğimiz bulaşık deterjanı yerine tuz kullanmak gerekiyor. Bu yöntemle tavada kalan kokuları da çıkarmış olacaksınız.

 

ch16

17. Elinizdeki yemek kokularını çıkarma

Elinizdeki soğan, sarımsak gibi istemeyen kokuları çıkarmak için tuz veya limon kullanın. Sabunla yıkar gibi ellerinizi bu maddelerle ovuşturun ve suyla durulayın.

ch17

18. Metal mutfak malzemelerini ilk günkü gibi parlatma

Paslanmaz çelikten mutfak malzemelerini eski parlaklığına kavuşturma için su ve sirke karışımını kullanın. Parlatmak istediğiniz malzemede metal parça yoksa bir gece bu karışımda bekleterek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

ch18

19. Tahta kaşıkları temizleme

Tahta kaşıkların ve spatulaların zamanla renkleri solar ve kötü kokmaya başlarlar. Tahta kaşıklarınızı suda kaynatıp ardından güneşte kurutursanız kötü kokulardan kurtulursunuz. Kaşıklarınız da yeni gibi olur.

ch19

20. Ahşap kesme tahtalarını temizleme

Ahşap kesme tahtasındaki yemek kalıntılarından ve kokulardan kurtulmak için tahtayı iri taneli işlenmemiş tuz ile ovun ve 10-15 dakika öyle bırakın. Daha sonra yarım limon ile üzerini silin ve kurulayın.

ch20

21. Yemek kitaplarını ve reçeteleri temiz tutma

Yemek yaparken genellikle yemek kitaplarına ve kendi notlarımıza bakarız. Ama bir yandan yemek yapmak bir yandan kitabı kirletmeden doğru sayfada açık tutmak çok zor olabilir. Bunun önüne geçmek için pantolon askısı kullanın. Evet bildiğiniz pantolon askısı. Böylece kitap sürekli istediğiniz sayfada açık kalmış olacak, bir de askıyı asacak yeriniz varsa mutfakta sizden iyi yok 🙂

ch21

Hoşunuza gidebilir