Photo: healthline

Boğaz ağrısı ve ağız yaraları çoğu insanın yaşadığı yaygın sorunlardandır. Tuzlu su gargarası ise ağrıyı hafifletmek, ağız ve boğazı etkileyen durumlardan kurtulmak için ucuz, güvenli ve etkili bir yol olabilir.

Eczaneler ve diğer mağazalar ilaçlı gargaralar ve benzeri ürünleri satarken, bazı insanlar bu ürünler yerine tuzlu su gargarasını tercih ediyor.

Burada size tuzlu su gargaralarının ne olduğunu, hangi koşulların tedavisi ve önlenmesinde yardımcı olabileceklerini belirteceğiz.

Ayrıca tuzlu su gargarasının nasıl yapılacağı ve kullanılacağı, riskler ve hususları da sizler için ele aldık.

1. Tuzlu su gargarası nedir?

Tuzlu su gargarası, boğaz ağrısı ve diğer birtakım ağız sorunları için kullanabileceğimiz bir ev ilacıdır. Tuzlu su çözeltileri basit bir su ve tuz çözeltisidir. Ayrıca ilaçlı gargaralara göre ucuz, güvenli ve etkili bir alternatif olarak geçer.

Tuzlu su çözeltisiyle ilgili çok iyi araştırmalar yapılmamış olsa da daha önce yapılmış bir deneyde 21 gün boyunca günde iki kez tuzlu su gargarası yapan çocukların plasebo etkili gargara kullanan çocuklara kıyasla ağız bakterilerinin düzeylerinin önemli ölçüde azalttığını belirtmişlerdir.

Bununla birlikte, tuzlu su gargarası bakterileri öldürme konusunda şap gargaraları kadar etkili değildi. Şap, potasyum alüminyum sülfat olarak da geçer, bazı ilaçlı gargaralar da kullanılan aktif bir bileşendir.

Doktorlar ve diş hekimleri genellikle ağız ve boğaz ağrısını hafifletmek için tuzlu su gargarasını tavsiye eder.

Hoşunuza gidebilir