Photo: healthline

Boğaz ağrısı ve ağız yaraları çoğu insanın yaşadığı yaygın sorunlardandır. Tuzlu su gargarası ise ağrıyı hafifletmek, ağız ve boğazı etkileyen durumlardan kurtulmak için ucuz, güvenli ve etkili bir yol olabilir.

Eczaneler ve diğer mağazalar ilaçlı gargaralar ve benzeri ürünleri satarken, bazı insanlar bu ürünler yerine tuzlu su gargarasını tercih ediyor.

Burada size tuzlu su gargaralarının ne olduğunu, hangi koşulların tedavisi ve önlenmesinde yardımcı olabileceklerini belirteceğiz. Ayrıca tuzlu su gargarasının nasıl yapılacağı ve kullanılacağı, riskler ve hususları da sizler için ele aldık.

Tuzlu su gargarası nedir?

Tuzlu su gargarası, boğaz ağrısı ve diğer birtakım ağız sorunları için kullanabileceğimiz bir ev ilacıdır. Tuzlu su çözeltileri basit bir su ve tuz çözeltisidir. Ayrıca ilaçlı gargaralara göre ucuz, güvenli ve etkili bir alternatif olarak geçer.

Tuzlu su çözeltisiyle ilgili çok iyi araştırmalar yapılmamış olsa da daha önce yapılmış bir deneyde 21 gün boyunca günde iki kez tuzlu su gargarası yapan çocukların plasebo etkili gargara kullanan çocuklara kıyasla ağız bakterilerinin düzeylerinin önemli ölçüde azalttığını belirtmişlerdir.

Bununla birlikte, tuzlu su gargarası bakterileri öldürme konusunda şap gargaraları kadar etkili değildi. Şap, potasyum alüminyum sülfat olarak da geçer, bazı ilaçlı gargaralar da kullanılan aktif bir bileşendir.

Doktorlar ve diş hekimleri genellikle ağız ve boğaz ağrısını hafifletmek için tuzlu su gargarasını tavsiye eder.

Kullanımı

Tuzlu su gargaraları ağızda ve boğazda hafif ağrı, rahatsızlık ve gıdıklanma gibi durumlara karşın etkili olabilir. Tuzlu su gargaralarının aşağıda bahsedeceğimiz durumlarda faydalı olabilir.

Boğaz ağrısı

Tuzlu su gargaraları boğaz ağrısı rahatsızlığını geçirmek veya rahatlatmak için etkili bir yöntemdir.

ABD Kanser Derneği ve Klinik Sistemler Enstitüsü boğaz ağrısını yatıştırmak için tuzlu su ile gargara yapmayı öneriyor ABD Kanser Derneğine göre tuzlu su gargaralarının düzenli kullanımı özellikle kemoterapi veya radyasyon tedavisi gören kişilerde ağız temizliğine ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.

Acıyan yaralar

Acıyan yaralar çok can yakıcı ülserler olabilirler. Tuzlu su ile gargara yapmak ağrıyı hafifletip yaralarınızın iyileşmesini sağlayabilir.

Alerjiler

Saman nezlesi gibi bazı alerjiler bir kişinin burun kanallarının ve boğazının şişmesine neden olabilir ve buda sizi oldukça rahatsız edebilir. Tuzlu su ile gargara yapmak alerjiyi engellemese de bazı boğaz rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Solunum yolu enfeksiyonları

Üst solunum yolu enfeksiyonları tipiktir ve yaygın soğuk algınlığı, grip ve sinüs enfeksiyonları gibi türevleri mevcuttur. Bazı araştırmalar tuzlu su ile gargara yapmanın bu semptomları hafifletebileceğini ve hatta üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diş sağlığı

Tuzlu suyla düzenli olarak gargara yapmak diş etlerinden bakterilerin çıkarılmasına yardımcı olabilir bu da plak ve tartar oluşumunu temizlemeye ve önlemeye yardımcı olur. Ağızda bakteri birikmesi diş eti sağlığına ve çürümesine yol açabilir. Yapılan araştırmaya göre ağzımızı ılık bir tuzlu su çözeltiyse nazikçe yıkamak olası enfeksiyonu önlemeye ve temiz tutmaya yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.

Tuzlu su bakterileri öldürür mü?

Tuzlu su çözeltisi bazı bakterileri öldürebilir, ancak tüm boğaz ve ağız bakterilerini öldürmez. Bununla birlikte tuz çözeltileri bakterilerin diş etlerinin, dişlerin ve boğaza gelmesine yardımcı olur. Bakteriler bu yüze getirildiğinde, tuzlu su çözeltisini tükürüp gargara yaparak bir kısmını çıkartabiliriz.

Tarifi

Tuzlu su gargarası yapmak çok kolay ve ucuzdur. Öneriler ise 8 ons ılık suya yarım çay kaşığı tuz ilave edip ardından iyice karıştırmanız yeterli olacaktır.

Alternatif bir yöntem ise tuzlu su çözeltisine karbonat eklemektir. Dilerseniz şu çözeltiyi de deneyebilirsiniz

  • 1 litre su
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karbonat

Etkili gargara nasıl yapılır?

Tuzlu su gargarasını kullanmak için:

  1. Ağız dolası kadar çözeltiyi gargara için alın
  2. Tuzlu suyu boğazınızın arkasında çalkalayın
  3. Ağız, diş ve diş etlerinizi durulayın
  4. Çözeltiyi tükürün

Tuzlu su çözeltisini mümkün olduğunca uzun süre gargara yapmaya çalışılmalıdır. Tuzlu su çözeltisini yutmak güvenli olsa de en iyi yöntem tükürmektir.

Maksimum efektiflik için günde bir veya iki kez tuzlu suyla gargara yapılmalıdır.

Dişte işlem görmesinden dolayı kurluk yaşayanlar tuzlu su gargarasıyla ağızlarını temizleyip durulayabilirsiniz. Bununla birlikte ilk birkaç gün boyunca dişlerinize iyi bakmalısınız ve diş doktorunuza danışınız.

Risk ve düşünceler

Stockbyte/Getty Images

Tuzlu su ile gargara yapmak hem çocuklar hem de yetişkinler için güvenli kabul edilir. Ancak gargara yapmakta zorlanan insanlar tuzlu su gargarasını kullanmamalıdır.

Bazı küçük çocuklar da etkili bir şekilde gargara yapamayabilir. Bir çocuk doktoru çocuğun ne zaman gargara yapmaya hazır olduğu konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Tuzlu su gargaraları istenirse günde birkaç kez güvenle kullanılabilir ve çoğu için yan etkisi yoktur. yüksek tansiyonu olan ve sodyum alımını sınırlaması gereken diğer tıbbi durumları olan kişiler, tuzlu su ile gargara yapmadan önce bir doktor veya diş hekimine başvurmalıdır.

Tuzlu su çözeltilerinin tadını sevmeyen insanlar, lezzetini iyileştirmek için bal veya sarımsak eklemeyi deneyebilir.

Tuzlu su koronavirüsten korur mu?

Günde 3 kere tuzlu su gargara yapması yapmak ve burna abdest alırken yaptığımız gibi çekip sümkürmek günde 3 defa faydalı olduğu söylenmektedir.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!