Son dönemlerde çeşitli sebeplerde duygularınızın yıprandığını mı düşünüyorsunuz?

Çoğu insan çevresi tarafından denge durumundayken değil, kriz dönemlerinde sergilediği tavırla değerlendirilir. Bu durumlarda panik yapmak, sinirlenmek veya içe kapanmak gibi davranışlar duygusal dayanıklılığın zayıflığını gösteriyor.

Neyse ki duygusal olarak güçlü bir duruş sergilemek için izleyebileceğiniz çeşitli yollar mümkün.

1. Duygusal dayanıklılık nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, duygusal dayanıklılık, bir sorunla sağlıklı ve yapıcı bir şekilde baş etme becerisidir. “Bu bir sonuç değil; travma, trajedi veya diğer önemli yaşam stresi ile başa çıkmak için bir dizi tutumun ve davranışsal seçim” olarak değerlendirilebilecek olan duygusal dayanıklılık son dönemde oldukça önem kazanmış durumda.

Çoğunlukla çocukluk döneminden itibaren şekillenmeye başlayan duygusal dayanıklılık yaş boyunca güçlenip, zayıflamaya ve şekillenmeye devam ediyor. Duygusal direncin artmasını sağlayan kimi deneyimleri yaşamış kişilerin duygusal açıdan daha dayanıklı olduğunu çevrenizden gözlemleyebilirsiniz.

Örneğin ilk başlarda başarısız iş deneyimlerine imza atan kişilerin sonrasında daha stabil başarı eğrisine sahip insanlardan daha başarılı oldukları görülebilir.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner