Birçok parfümün ve kokunun içerisinde bulunan sandal ağacı yağı, bu ününü sahip olduğu eşsiz kokusundan almaktadır.

Sandal ağacı yağı ise aromaterapilerin, meditasyonun ve özellikle dini törenlerin vazgeçilmez birer parçasıdır. Bu sebeple de sandal ağacı neredeyse bütün kültürlerde kutsal olarak kabul edilmektedir.

Sandal ağacı yağının fiziksel, ruhsal ve mental olarak birbirinden farklı yararları bulunmaktadır. Kullanım alanına göre bü özellikleri değişiklik göstermektedir. Sandal ağacı yağının faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Antienflamatuar Özellikleri

Sandal ağacı yağının içerisinde antienflamatuar bileşenler bulunur. Bu bileşenler hücrelerden gelen sinyalleri etkileyerek enfeksiyon ile savaşılmasına yardımcı olur. Özellikle egzama ve sedef gibi iltihaplı hastalıklarda iltihabın azalmasını sağlar.

Özellikle Hint sandal ağacı yağının ateşi düşürücü özellikleri bulunur. Her türlü iltihaptan korumasının ve tedavisine yardımcı olmasının yanı sıra özellikle sinir ve dolaşım sistemlerini etkileyen iltihapları önlemede ve tedavilerine yardımcı olmada kullanılır.

Endişe Düzeyini Düşürür

Sandal ağacı yağının bir diğer faydası ise koklandığında endişeyi azaltmasıdır. Yapılan araştırmalarda bu yağı koklayan kişilerde kan basıncının ve kortizol seviyelerinin düştüğü gözlemlenmiştir.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir