Soğan keskin tadı ve kokusu nedeniyle genellikle çiğ yemekten kaçındığımız bir sebzedir.

Bununla birlikte potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve C vitamini bakımından zengin olduğu için, bu sebze güzellik endüstrisinde büyük rol oynar ve aynı zamanda tıbbi amaçlar için de kullanılır.

Sadece Bir Malzeme İle Derin Yara İzleriniz Bir Anda Kaybolacak

Bu makalede, soğan ile yara izlerinin nasıl tedavi edileceğini ve soğanın cildinize nasıl sağlık kattığını göreceksiniz.

Soğanın özü, bıraktığı iz nedeniyle deride kolayca fark edilen keloid ve hipertrofik yara izleri için oldukça etkilidir. Bu tedavinin sonuçları 6 ila 8 hafta sonra görülmeye başlanır.

Gerekenler:

Kesme tahtası ve bıçak
Bulaşık sabunu
Su
Buz
Termometre
Kahve filtreleri
Arıtılmış su
Tuz
İki orta boy kap

Hazırlanışı:

3 gr tuz ile 10 gr sabunu karıştırın. Soğanı küçük parçalara bölün, kaplardan birine koyun, tuz ve sabun karışımı ekleyin ve iyice karıştırın. 15 dakika boyunca suda bekletin ve sürekli karıştırın. Kahve filtresini kullanarak karışımı ikinci kaba süzerek ve sıkarak koyun. Soğan özü kaba çıkarken filtredeki karışım köpürecektir.

İşiniz bittiğinde, bu özü doğrudan veya bir nemlendirici ile karıştırarak cildinize veya yara izinin olduğu bölgeye günde bir veya iki kez uygulayın.

Önemli not:

Bu karışımı ilk defa kullanıyorsanız, cildinizde alerjik reaksiyon olmadığından emin olmak için ilk başta az miktarda uygulayın. Cildinizde kızarıklık ve/veya tahriş olursa bu yöntemi kullanmayın.

En iyi sonucu elde etmek için etkilenen bölgeyi nemli tutun. Bu nedenle iyi bir nemlendirici veya hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi nemlendirici yağlar kullanın.