Sarımsağı çok kullanırız ama bazen sahte mi değil mi farketmeden alırız.

Çin dünyadaki sarımsağın yaklaşık %80’ini üretiyor. Bizde de güzelim Kastamonu sarımsağı varken her sene kilolarca sarımsak ithal ediyoruz. Yani Çin’den ithal edilen sarımsağa denk gelme ihtimaliniz oldukça yüksek.

Çin’den Gelen Sarımsak Neden Zararlı?
Sorun şu ki Çin’den gelen sarımsaklar zararlı tarım ilaçlarıyla dolu ve yoğun bir şekilde beyazlatılmıştır.

Örneğin bir çok Amerikalı kullandıkları sarımsağın Kaliforniya’dan geldiğini sanıyor. Kaliforniya’nın Gilroy şehri kendini sarımsağın başkenti ilan etmişti, dünyanın en büyük sarımsak tedarikçisi olarak görüyordu. Ta ki ucuz Çin sarımsağı piyasayı ele geçirene kadar.

Bu ucuz fiyatlar Amerika’yı bile dize getirip, üretim yapmak yerine ithal etmeye yönlendirdi.

Bildiğiniz gibi Çin’den gelen gıdalar sağlık konusunda her zaman tartışmaya açık oluyor. Sarımsakta da durum şöyle: klorla beyazlatıyorlar ve lağım suyunda yetiştiriyorlar.

Sarımsak topraktan ilk koparıldığında üzerinde doğal kir lekeleri bulunur. Klor bunları kapamak için kullanılır.

Avustralya Sarımsak Endüstrisi Birliği Henry Bell’e göre klor kullanmak sarımsağın filizlenmesine engel oluyor, beyazlatıyor ve böcekleri öldürüyor.

Fakat gerçek şu ki sarımsaklar çoğu zaman ölümcül bir zehir olan metil bromür ile tütsüleniyor. Bunun yüksek miktarları merkezi sinir sisteminde ve solunum yollarında hasara yol açıyor.

Birleşmiş Milletler’e göre metil bromür klorürden 60 kat zararlı ve tehlikeli.

Sağlığımız ucuz sarımsaktan daha önemsiz değil! Bu nedenle Çin sarımsağını diğer sarımsaklardan ayırmak için kullanabileceğiniz 3 yöntemi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Çin’den Gelen Sarımsağı Nasıl Anlarsınız?

1. Üzerinde kalan kökler
Çin’in uyması gereken ithalat prosedürlerinden biri de sarımsakların köksüz olmasıdır. Bazı hastalıkları ve topraktan gelen mikropları önlemek için püskül gibi sarkan köklerini keserler. Bizde böyle bir şey yoktur. Pazarda manavda sarımsaklar püskül püskül sarkar. Eğer kökleri varsa almakta sakınca yoktur, kökleri yoksa Çin’den gelmiş olabilir.

2. Yoğun tat
Çin’den ithal edilen sarımsağın içerdiği allicin seviyesi nedeniyle metalik bir tadı vardır.

3. Ağırlık
Doğal sarımsakta Çin sarımsağına göre daha az su bulunur. Doğal sarımsağın %42’si katıdır, Çin sarımsağının %37’si. Sarımsağı almadan önce elinizle sıkın, eğer sertse alabilirsiniz.

Mümkün olduğunca doğal ve organik sarımsak kullanmaya çalışın, veya alırken nereden geldiğini sormayı unutmayın.

Hoşunuza gidebilir