Çoğu insan, alkollü araç kullanmanın, sigara içmenin ve kötü beslenmenin doğası gereği riskli faaliyetler olduğu konusunda hemfikirdir.

Bilmeniz gereken şey şu ki doğru düzgün hareket etmediğinizde de hayatınızı riske soktuğunuz! Egzersiz yapmamak, hatta fiziksel aktivitede bulunmamak, sizin için kesinleşmiş bir erken ölüm riskidir. Yapılan araştırmaya göre hareketsizlik, dünya çapında sigara içme veya şeker hastalığından daha fazla ölüme neden oluyor. Araştırmacılar, hiç formda olmayan kişilerin (bir koşu bandı testi ile belirlendiği üzere) erken ölme riskinin arttığını tespit ettiler.

Size egzersiz yapmamanın zararlarından bahsetmek istiyoruz, belki fikrinizi değiştirip, hayatınızda yeni bir sayfa açarsınız!

1. Deliksiz uyku çekmeyi unutun

Yeterince uyumamak ya da geceleri dönüp durmak endişelenecek bir şey gibi görünmeyebilir. Ancak düzenli olarak gerçekleşirse, kilo alımı ve diyabet, kalp hastalığından bağışıklığın zayıflamasına, duygudurum bozukluklarına ve hatta kazalara kadar pek çok sağlık sorununa yol açabilir.

Bu nedenle, fiziksel aktivite eksikliğinden kaynaklanan yetersiz uyku yaşamı tehdit edebilir. Şimdi, diğer tarafı düşünün; Bahçede üç saat temiz havada çalışarak, bir kanoda kürek çekerek, 15 kilometre sırt çantasıyla seyahat ettikten veya uzun mesafeli bir yarışta koşarak üç saat geçirdikten sonra, hiç uykunuzun en derin, en tatmin edici ve canlandırıcı duruma geldiğini gördünüz mü?

Yoğun egzersiz, özellikle açık havada yapıldığında, oldukça etkili bir uyku indükleyicisidir. Düzenli egzersiz yapmıyorsanız bu şansı  kaçırırsınız.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!
Abone ol: Hayat Bilgileri Google News Abone Ol
Hoşunuza gidebilir