Photo by Tim Mossholder from Pexels

Kuru, kabaran ve dalgalı saçlar için önerilerden ve uyarılardan bahsedeceğiz. Bu önerilerin hepsi yaşanmış tecrübelerden oluşuyor.

Kuru, Kabaran ve Dalgalı Saçla Saç Tarama Mevzusu

Eğer kuru ve kabaran saç tipine sahipseniz tarama konusunda işin doğrusunu bilmek önemli. Bu konudaki en önemli saçınızı kuruyken taramamalısınız. Eğer kuru iken taramayı seçerseniz araları iyice açılacak ve kabarıklık daha da artacaktır.

Tahta tarak kullanın

Bunun sebebi tahta tarak elektriği iletmez. Dolayısıyla saçtaki elektriklenmenin önüne geçersiniz.

Photo by Pixabay from Pexels

Peki Saçı Nasıl Taramalısınız?

Duşa girmeden hızlı bir çözüm için saçı hafif ıslatmak olabilir. Ya da yağlı ve saçınıza uygun bir ürün tercihi de olabilir.

Ürün kullanmalı mıyım? Neye Dikkat Etmeliyim?

Evet. Kabaran saçlar için özellikle argan yağı içeren çok kaliteli ürünler var. Size uygun olanını seçebilirsiniz. Ürünlerin içinde alkol bulunmamalı. Yağ içeren serumlar bu tarz ürünler faydalı olacaktır.

Saça Maske Yapılır mı?

Evet. Saçınızı nemlendirmek iyi bir fikir olacaktır. Bu yüzden saç maskesi uygulaması yapabilirsiniz. Bununla ilgili uygun ürünleri tercih ederek bu uygulamaları yapabilirsiniz. Ayrıca Hindistan cevizi yağı da tercih edilebilir. Bununla beraber kendi karışımınızı da yapabilirsiniz. Hint yağı, susam yağı, tatlı badem yağını karıştırarak kuru saçlara özel uygulanacak karışımınızı yapabilirsiniz. Ayrıca bu karışım saçı hızlı da uzatır. Uğraşmak istemeyenler için bu tarz güzel yağların karışımı hazır ürünler de var.

Bu karışımlar nasıl uygulanmalı?

Bunları haftada bir iki kez uygulayıp hemen akabinde sıcak bir havluyla sarıp bir müddet dinlendirmeniz uygun olacaktır. Geceden yapıp sabaha kadar bekleten de var ama sizi rahatsız edebilir. Bir iki saat ideal bir süredir.

Kurutma Makinesi Tercihi Fark Yaratıyor

Güçlü bir makine kullanmak önemli, watı yüksek makine tercihi olabilir, burada amaç saçın hızlı kurumasının sağlanması.

Photo by Public Domain Pictures from Pexels

Ayrıca kuruturken yukarı doğru gelişi güzel havalandırarak değil tarakla aşağıya çekerek adım adım kurutun. Maşa falanda dahil yine adım adım aşağıya doğru uygulama yapmalısınız.

Ne Yapmamalısınız!

Saçınıza kimyasal işlemler uygulatmayın. Örneğin: Brezilya fönü. Yoğun ısı uygulamalarından uzak durun. Saçınızı çok açmamalısınız. Bu işlemler saçınızı daha da kurutuyor. İlla saçımın rengini açacağım diyorsanız saçınızı biraz kestirmek en azından bu durum için daha uygun olacaktır.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!