Herkesin kendine göre bir düzeni vardır ama kıyafet saklama konusunda herkes doğruları bilmez. Yanlış askı yüzünden hatta bazen askı kullanmak yüzünden en sevdiğiniz kıyafet mahvolabilir.

İşte size kıyafetlerinizi saklarken dikkat etmeniz ve yapmamanız gereken 10 yanlış.

Kıyafetleri Saklarken Yapılan En Büyük 10 Yanlış

10. Mevsimlik kıyafetleri yanlış şekilde saklama

Mevsim değişimlerinde kıyafetleri saklarken temiz olduklarından emin olun. Kuru temizleme gerektirenleri kuru temizlemeye gönderin. Kıyafetleri pis ve lekeli saklamanız durumunda kötü kokarlar, lekeler kalıcı iz yapar. Ayrıca dolaba haşere ilacı koymayı da unutmayın.

9. Her çeşit kıyafeti vakumlayarak saklama

Vakumlu poşetler son zamanlarda çok popüler oldu. Özellikle de yerden kazanmak isteyenler için. Ama her kıyafet vakumlanarak saklanmaz. Deri kıyafetler oksijensiz kalmaktan dolayı zarar görür. Poşetten çıkan kıyafetler kötü kokar. Belirgin ve yok olmayan kat izleri oluşabilir.

8. Yanlış askı kullanma

Askı konusunda ucuza kaçmayın. 5 askınız ve asılması gereken 10 kıyafetiniz varsa bu büyük bir problemdir.

  • Askıyı kıyafetin boyutuna göre seçin. Böylece omuzlardaki askı izini önlemiş olursunuz.
  • Askıyı kıyafetin türüne ve ağırlığına göre seçin. Ağır montları küçük ince askılara asmayın. Narin kumaşlardan yapılan kıyafetler eski ahşap askılara asılmamalıdır kıyafeti yırtabilir.

7. Yünlü, örülmüş veya narin kıyafetleri ve süveterleri yanlış saklama

Örgü ve yün kıyafetleri askıya asmamalısınız. Şekillerini kaybederler ve sünerler. Bu tür kıyafetleri güzelce katlayarak raflarda saklamalısınız. Çok fazla üst üste de koymak doğru değildir. Ağırlıktan dolayı şekilleri bozulur ve kat izi çıkar.

6. Uzun elbiseleri askıya asma

Dolabın alt kısmına değecek kadar uzun elbiseleri ve etekleri askıya değil de askıları astığınız boruya asmalısınız. Böylece her kullanımda ütülemeniz gerekmez.

5. Pantolonları yanlış asma

Pantolonları asarken ikiye katlayarak iki noktadan klipsleyerek değil de tüm paçayı mandallayarak asabileceğiniz askıları tercih etmelisiniz.

4. Sütyenleri ikiye katlayarak saklama

Sütyenleri yerden kazanmak için katlayarak saklarsanız sütyenin tüm formunu bozarsınız. Onun yerine hepsini açık olarak üst üste geçecek şekilde çekmece saklayınız.

3. Askı yerine raf veya raf yerine askı kullanma

Dolabınızda hem raf hem de askı yeri bulunmalıdır. Böylece katlanması gereken kıyafetleri raflarda, asılması gereken kıyafetleri de askılıkta saklayarak doğru olanı yapmış olursunuz.

2. Kıyafetleri üst üste asarak saklama

Bir sürü kıyafeti üst üste asmak en kötü fikirlerden biri olabilir. Yer kazanmak için bu yola başvurabilirsiniz ama yer kazanmazsınız ve kıyafetleriniz de mahvolur.

1. Kıyafetleri düğmelemeden veya fermuarlarını kapamadan saklama

Kıyafetleri astığınızda düğmesi ya da fermuarı varsa mutlaka düğmelerin ya da fermuarı kapatın. Böylece kıyafetlerin şekillerini koruyabilirsiniz.