Evinizi satmak istediğiniz zaman olası alıcılar evi görmeye geldiğinde onlara “vaayy” dedirtmek gerekir. Eviniz ve cebiniz için “vaayy” dedirttirecek 5 ipucunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Evinizi Satmanın 5 Kolay Yolu

1. Evi aydınlık, neşeli ve davetkar yapın.

Bu üç madde satılığa çıkan bir evin olmazsa olmazıdır. Evi aydınlatın demek parlatın cilalayın anlamına gelir 🙂 Camları temizleyin, evdeki ampulleri değiştirin ve boya badana yaptırın.

Alıcıların en çok önem verdiği şey ışıktır. Ev aydınlık mı güneş ışığı alıyor mu diye bakarlar. Mümkün olduğunca doğal ışığın eve girmesini sağlayın. Perdeleri açık tutun, camların tertemiz olduğundan emin olun.

Odalar yeni gibi görünmeli. Eğer uzun süredir boya badana yaptırmadıysanız şimdi tam zamanı! Odaları temiz ve geniş gösterecek açık renkler tercih edin.

Tüm ampulleri daha yumuşak ışık yayan ampullerle değiştirmek evde mucizeler yaratır. Sadece tavandan asarak değil, yerden aydınlatmaları da kullanın. Dekoratif, ayaklı lambalar koyarak hem odanın ışığını hem de görüntüsünü değiştirebilirsiniz.

2. Eski yaşantınızı evden çıkarın.

Evinizi satmak duygusal bir olaydır. Her yerde anılar, fotoğraflar, yaşanmışlıklar vardır. Ama alıcı olarak eve gelen biri bu fotoğrafları, size özel küçük eşyaları, süsleri görünce orada hala birinin yaşadığını düşünür. Peki sizin için bu kadar değerli ve anlamlı olan eşyaları nasıl ortadan kaldıracaksınız?

Evinizi herkes için nötr bir hale getirmek evi satma ihtimalinizi oldukça arttıracaktır, bunun için de yapmanız gereken şey ev satılana kadar kişisel eşyaları ve fotoğrafları başka bir yere kaldırmaktır. Eve kısa bir süreliğine kalmaya geldiğinizi hayal edin. Bu kısa kalış süresinden size en çok gereken eşyalar neler olur? Bu sorunun cevabına göre, size göre anısı olan ama aslında işlevi olmayan eşyaları toplayın ve kaldırın. Ev satıldığında bu eşyaları zaten paketleyip götüreceğiniz için bunu bir ön paketleme gibi düşünebilirsiniz.

3. Gereksiz tüm eşyaları kaldırın.

Gereksiz eşyaları bir süreliğine ortadan kaldırmak için geçici süreyle bir depo kiralamak faydalı olabilir. Eğer aynı evde uzun süredir yaşıyorsanız, sizin bile varlığını unutmuş olabileceğiniz bir sürü eşya biriktirmiş olabilirsiniz. Her odayı tek tek elden geçirin. Her oda için 3 eşya grubu yapın; tutulacak, depolanacak, bağışlanacak. Gereksiz eşyalardan kurtulmak hem evi daha geniş gösterir hem de taşınma işini daha da kolaylaştırır.

Eğer bir eşyanın gereksiz olup olmadığına karar veremiyorsanız kendinize o eşyayı son bir içinde kullanıp kullanmadığınızı sorun. Eğer cevabınız kullanmadım ise ya depoya gönderin ya da bağışlanacak eşyalar arasına koyun.

4. Evin dekorasyonunu değiştirin ve yaratıcı olun.

O koltuk yirmi yıldır o duvara dayalı şekilde duruyor diye sürekli orada durmak zorunda demek değildir. Biraz farklı ve yaratıcı bir bakış açısıyla evi tekrar gözden geçirin. Mobilyaların yerlerini aynı oda içinde değiştirin veya farklı odalara taşıyın. Eğer dekorasyon konusunda pek iyi değilim diyorsanız arkadaşlarınızdan veya dekorasyon dergilerinden yardım alın.

Bazen bir sandalyenin bile yerini değiştirmenin evde nasıl bir fark yaratacağına inanamazsınız. Bu yolla neyin gerekli neyin gereksiz olduğuna da daha kolay karar verebilirsiniz.

5. İlk izlenim tek izlenim olabilir.

İlk izlenim her zaman çok önemlidir. Evin dış görünüşü de ilk izlenime giren başlıklardan biridir. Camların temiz olması, pencerelerde renkli çiçeklerin bulunması güzel bir izlenim verir. Eğer ev bahçe katındaysa bahçenin düzenli olması gerekir.

Daire kapısını değiştirmek ya da boyamak da iyi bir fikir olabilir. Kapıyı görenler içeri girmek için can atmalı 🙂

Hoşunuza gidebilir