Zamanınızın çoğunu masa başında, bilgisayar karşısında, arabada, otobüste ya da uçakta oturarak mı geçiriyorsunuz?

Eğer öyleyse kalçalarınız kitlenmiş olabilir. Bu da dans etme yeteneğinizi etkiler ama bundan daha kötüsü vücudunuza aşırı stres ve kaygı yüklüyor olabilir. Bel bölgesinde bulunan ve uzun bir kas olan Psoas Kası, aynı zamanda “ruhun kası” olarak da adlandırılır.

“Ruhun kası”nı açmak için zaman ayırın

Vücudumuzdaki en büyük kaslardan biridir ve ruhumuzu ve dış görünüşümüzü negatif etkileyen stresi ve travmaları genellikle biriktirdiğimiz yerdir. Bu stres ve kaygıların vücudumuzda nerelerde biriktiğine ve bunlardan nasıl kurtulabileceğimize bir göz atalım.

İnsanlarda iki aşırı uç SEVGİ (+) ve KAYGI (-) olarak açıklanabilir. Sevgi büyümeyi arttırır, kaygı büyümeyi engeller. – Dr. Bruce Lipton

 

 

Biriken stres bizi nasıl değiştirir?

Kaygılı bir ruh halinde olmak kolayca yönledirilmemize neden olur. Politikacılar ve reklamcılar “Kertenkele beyin” denen bu biyolojik durumdan faydalanmayı çok iyi bilirler. Sürekli ve çok hızlı değişen hayat tarzı (zihinsel olarak), kısıtlı fiziksel aktivite (masa başı işi, bilgisayar karşısında çalışma, sürekli arabada olma) ile birleşince vücudumuzda biriken ve beynimizde korku ve endişeye neden olan stresten kurtulmamızı zorlaştırır.

“Kertenkele beyin” ile beynin en eski bölümü olan beyin sapı kastedilmektedir, korku ve saldırganlık gibi temel hayatta kalma içgüdülerinden sorumlu olan kısımdır (kaç ya da savaş). – Joseph Troncale M.D., Psychology Today

Stres çoğunlukla nerede birikir?

Başlarda da belirttiğimiz gibi genellikle vücudumuzdaki en büyük kaslardan biri olan psoas kasında birikir. Bu kas alt gövdeden kalçaya ve bacakların üst kısmına kadar uzanır, kaç ya da savaş refleksi için kullanılır. Bizi ürküten bir şey olduğunda (gerçek veya algısal bir tehdit) örneğin araba kullanırken yola bir hayvan çıktığında veya bir filmdeki şiddet sahnesinde, beynimiz vücudumuzun bu duruma tepki vermesini sağlamak için adrenalin salgılar.

Bu tür durumlara tepki vermediğimiz zaman, stres hormonları açığa çıkmamış ve vücutta birikmiş olur. Bu da uykusuzluk, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi, kaygı bozukluğu, beslenme düzensizliği, depresyon, sürekli korku ve endişe hali gibi birçok sağlık problemine yol açabilir.

Terapötik Yaklaşım

Stres biz farkında olmadan biriktiği için stresi atmak bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Bunun tek bir yolu yoktur, aşama aşama yaşam tarzını değiştirmeyi ve günlük pratik yapmayı gerektirir. “Craniosacral” Terapi bu konuda çok etkilidir çünkü vücudun parasempatik rahatlamaya geçmesini sağlar yani otonom sinir sistemini rahatlatır. Bu nazik ve istilacı olmayan yaklaşım içimizdeki stresi fark etmemize ve onu eriterek yok etmemize yardımcı olur.

Yoga ve Bireysel Egzersiz

En iyi doktor sizin içinizdedir. Sizi yenileyen, tedavi eden ve baştan ayağa rahatlatan bir egzersiz yapmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Psoas kasında biriken stres, kaygı ve korkularınızı atmanızı sağlayacak birçok yoga pozisyonu bulunmaktadır. Yogada buna “ruhun kası” denir ve buraya odaklı her türlü hareket sizin iyi hissetmenize yol açacaktır. İnternette size faydalı olacak bu pozisyonlarla ilgili birçok sayfa, video ve açıklamalı fotoğraf bulabilirsiniz.

Psoas kasınızı esnetmek için her gün biraz vakit ayırırsanız, hayatınızın nasıl değiştiğini göreceksiniz. Beyninizi stres ve kaygıdan arındırmış olacaksınız. Ayrıca dans pistinde bütün gözler de sizin üzerinizde olacaktır 🙂

Korku ve endişe içinde yaşamak yerine güven ve sevgi dolu yaşamak bilinçli yapılan bir seçimdir. Bu yaptığımız seçim yaptığımız aktivitelerle de desteklenmelidir. Her şey kafada başlar!