Doğru olduğundan emin olduğumuz bazı gerçekler vardır. Bitkiler suyu sever ve kediler de sütü 🙂 Bitkiler he ne kadar suya muhtaç olsalar da onlar da sütü sever!

Bir internet sitesine göre çoğu kedide laktoz intoleransı vardır ve aslında su içmelidirler. Böyle bakınca aslında iki konuda da yanılmışız gibi duruyor.

Bir çok kaynak sütün bahçeye ve bitkiye bitkilere faydalı olduğunu söylüyor. Eğer bu konu ilginizi çekiyorsa aşağıda sütün yararlı olduğu farklı kullanım alanlarına bir göz atalım.

Sütün Bahçede Kullanım Şekilleri

1. Gübre niyetine süt

Sütteki kalsiyum bitkinin bünyesini güçlendirmeye yardımcı olur. İnsanların veya hayvanların sütten aldıkları fayda aslında bitkiler için de besleyici ve koruyucu oluyor.

2. Dezenfekte etmek için süt

Direk güneş alan bölgelere uygulandığı zaman, süt güçlü bir antiseptik özellik geliştiriyor. Bahçe alet edevatlarını kimyasal sıvılar yerine süte batırarak dezenfekte edebilirsiniz.

3. Mantarları önlemek için süt

Bitkinin yüzeyine sulandırılmış süt dökmek küf veya çürüme gibi mantar hastalıklarına engel olur. En iyi sonuç için 1 ölçü süte 2 veya 3 ölçü su katmalısınız. Bu karışımı 10 günde bir bitkilerin yapraklarına sıkın.

Sütün Bahçede Kullanım Şekilleri

4. Toprağı sağlıklı tutmak için süt

Komposta veya gübreye süt eklemek onu daha da sağlıklı yapar çünkü sütteki bütün vitaminleri ve yağları emer. Bir çok kişi toprağa süt tozu döker ama suyla karıştırılmış normal süte dökmekte fayda vardır. Kötü kokuları da yok eder.

5. Domatesleri korumak için süt

1 ölçü yağsız süt ve 10 ölçü sudan oluşan bir karışım domatesleri çürümekten ve hastalıklardan korur. 2 haftada bir bu karışımı domateslere sıkarak hastalıkları uzak tutabilirsiniz. Yaz ortası yaparsanız daha da faydasını görebilirsiniz.

6. Bazı böceklerden uzak tutmak için süt

Düzenli kullanıldığında inek sütü kene, fidan biti ve yaprak biti gibi böcekleri yok etmeye yardımcı olur. Tam yağlı süt kullanmak en iyi sonucu veriyor.

7. Melasla birleşince süt

Süt bahçedeler mucizeler yaratabiliyor ama melasla karıştırıldığında gücü iki katına çıkıyor. Bu karışım bitkilerin güçlenmek için ihtiyacı olan şekeri sağlıyor ve aynı zamanda da yabani otları uzak tutuyor. Özellikle böceklerin şekeri sindirebilecek bir pankreasları olmadığı için ideal bir böcek savar haline geliyor. Bitkileri dikmeden önce komposta veya bahçe toprağına sıkabilir veya böcekler belirdiğinde de kullanabilirsiniz.

Göz atın: Bahçede Sirke Nasıl Kullanılır?

Hoşunuza gidebilir