Daha uzun ve daha verimli bir yaşam için sağlıklı yaşam tavsiyelerinin en sık duyulan parçaları “daha iyi ye”, “daha fazla egzersiz yap” ve “tansiyona dikkat et” gibi kelimeler ve ifadeler içermez.

Aslında her gün yapabileceğiniz pek çok şey var. Oturma şeklinizi değiştirmekten düzenli olarak diş ipi kullandığınızdan emin olmaya kadar. Bunlar ömrünüz üzerinde anlamlı bir etkisi olabilir.

Uzmanlara göre zihniyetiniz ve zihinsel sağlığınız ne kadar uzun yaşayacağınız üzerinde büyük bir etkiye sahip ve yaşam tarzlarında yapacağınız değişiklikler bu etkiyi önemli ölçüde arttırabilir.

1. Sabahları Daha Fazla Güneş Işığı Alın

Her sabah 20 ila 30 dakika doğal güneş ışığı almanın sizin için önemli olduğunu söyledi. Bunu egzersiz yaparken yaparsanız, daha da iyi olacaktı. Doğal güneş ışığının gözlerinize ve cildinze girmesine izin verin çünkü bu sirkadiyen saatin sıfırlanmasına yardımcı oluyor.

Işık vücut saatinizi ileri götürüyor. Vücut saatlerimizin aslında 24 saatten biraz daha uzun çalıştığını ve gerçekten sıfırlanması gerekiyor. Yani akşamları uyumak istediğinizde vücudunuz buna hazır olmalıdır. Geceleri uyumakta zorlanıyorsanız, sabahları yeterince parlak ışık alamadığınız için olabilir.

Bu sizi ikna etmeye yetmezse, bir araştırmaya göre sabah erken güneş ışığına maruz kalmanın daha iyi uyku ve çok daha iyi bir ruh haline yol açtığını bilin.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!
Abone ol: Hayat Bilgileri Google News Abone Ol
Hoşunuza gidebilir