Photo by Pixabay from Pexels

Vitamin ve mineral kaynağı elmanın faydaları say say bitmiyor. Biz bugün her gün neden elma yemelisiniz ondan bahsedeceğiz.

“An apple a day keeps the doctor away!” Günde bir elma giren eve doktor girmez! bu sözü duydunuz mu? Ne kadar elma tüketiyorsunuz eğer azsa kesinlikle sayıyı arttırmalısınız.

Elma kuersetin içerdiğinden çok önemli bir besin. Faydalarından bahsedeceğiz ama kuersetin kansere karşı Alzheimer’a karşı da koruyucudur, bunu da belirtelim.

Diş Sağlığı için Faydalı

Dişlerinize iyi bakıyorsanız bir destekte elmadan geliyor. Elmanın ağızdaki bakterileri azalttığını biliyor musunuz?

Kilo Kontrolü için İyi Tercih

Elma yüksek kalori içermediğinden iyi bir tercih olarak öne çıkıyor. Sadece diyet yapanların değil kilosunu korumak isteyenlerinde mutlaka yemesi gerekiyor.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi

Elmanın çok çeşidi var ama kırmızı elma bir sıfır önde gibi içerdiği kuersetin tam bir antioksidan kaynağıdır. Bildiğiniz gibi antioksidan vücudumuz için çok önemlidir.

Cildi Yeniler

Vitamini kabuğunda diye boşuna dememişler. Elmayı kabuğuyla yiyin. Kabukta fosfor, çinko, magnezyum gibi çok önemli bileşenler var bunlar cilt için çok faydalı.

Sindirim Sistemi için Faydalı

Elma lif içerdiğinden kabız ve ishal gibi durumlara karşı etkilidir. Elma bağırsaklar içinde faydalıdır.

Kalp Sağlığı için Faydalı

Elmada potasyum olduğundan damar ve kalp sağlığı için faydalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz faydalarla sınırlı değil elmanın faydaları. Dünya üzerinde 5 binden fazla çeşiti olan elma vazgeçilmezlerinizden olmalı. Elma B1, B2, B6, Folik asit, Potasyum, Kalsiyum gibi önemli vitaminleri içerir.

Hoşunuza gidebilir