Halk arasında yağ bezesi olarak bilinen lipomlar genellikle yumuşak dokular ve bağ dokusunda oluşum gösteren bir tümör çeşididir. Ülkemizde neredeyse 100 kişiden birisinde yağ bezesi bulunmaktadır.

Genellikle genetik olarak yaygınlık göstermektedirler. Eğer ailenizde birisinde yağ bezesi varsa bu sizde de olabileceği riski vardır anlamına gelmektedir. Bu yüzden yağ bezeleri ne anlama gelir hep merak edilir.

  • Bir sebebi genetik olabileceği gibi diğer sebep olarak kan yağlarınızın yüksek olması da buna etken olabilir.
  • Özellikle trigliserid değerlerinin yüksek olması yağ bezeleri üzerine etkilidir.
  • Karaciğer yağlanması da yine vücutta yap bezesi oluşturabilecek etkenlerden birisidir.
  • Bunun yanı sıra diyabet ve lipit yağ metabolizmasında oluşan bozukluklar yine yağ bezesinin nedenlerinden birisi olabilir.
  • Tüm bunların yanı sıra beslenme tarzı da yine yağ bezesi oluşumunu etkilemektedir.
  • Aşırı yağlı yemekler, sakatatlar , yağlı etler ve tatlılar genellikle göz çevresinde oluşan yağ bezelerinin nedenlerindendir.

Yağ Bezesi Ve Kanser İlişkisi

Lipomlar yani yağ bezelerinin %99.9’u iyi huylu tümörler arasında yer almaktadır. Ancak çok nadir olmakla beraber yağ bezeleri liposarkom olarak adlandırılan kötü huylu tümörlere dönüşmektedir. Bu durumda yağ bezeleri ne anlama gelir sorusu erken teşhis için çok önemlidir.

İyi Huylu Yağ Bezeleri Nasıl Anlaşılır?

Yağ bezelerinin iyi yada kötü huylu olması genellikle en güvenilir sonuç olan patolojik incelemeler sonucu anlaşılır. Ancak bunun dışında iyi huylu yağ bezeleri yumuşak olup genellikle yavaş büyüme göstermektedirler. Tam tersi kanser hücresi içeren kanserli bezler ise daha hızlı büyürler ve acı veren bir hisse sahiptirler. İyi huylu kistlere göre daha sert olmaktadırlar.

Vücutta oluşan yağ bezelerine karşı kişinin yaklaşımı bu aşamada oldukça önemlidir. Yani özellikle yüz bölgesi olmakla beraber tüm vücutta çıkan yağ bezeleri için dikkatli olmak gerekiyor. Yağ bezesi ne anlama geliyor sorusunda genellikle insanların yaklaşımı önemli olduğunu düşünmeyip sıkmak yada koparmaktan yana da olsa bunu yapmamak gerekiyor. eğer yağ bezeniz kötü huylu yani kanser hücresi içeren bir beze ise bu durum oldukça sakıncalı olabilir.

Hoşunuza gidebilir