Günümüzde yemek yapmanın bir kültür ve sanat olduğu algısı kabul edildiğinden yemek yapma işi ile ilgilenenlerin sayısı oldukça artıyor.

Bu durumu etkileyen bir diğer neden ise sanal ortamda yemek yapılan video be fotoğrafların oldukça fazla beğenilmesi ve bu tarz içerikler üreten kişilerin oldukça fazla takip edilmesidir. Yemek yapmak oldukça geniş ve çeşitliliği fazla olan bir alan olduğundan içerisinde pek çok farklı türü barındırmaktadır. Hamur işleri de mutfak kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olduğu için dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.

Hamur İşinde Kullanacağınız Unu İyi Belirleyin

Her hamur işi için farklı türde un kullanılmaktadır. Hatta bu sebeple unların üzerinde kullanılacak olan alanlar belirlenmiştir. Pasta, börek ve poğaça gibi hamur işlerinde aynı tür un kullanılırken baklava için farklı bir un çeşidi kullanılmalıdır.

Hamur İşi Yapmadan Önce Unu Eleyin

Hamur İşi yapacağınız zaman eğer kek ve poğaça gibi kabarmasını istediğiniz bir ürün hazırlayacaksınız mutlaka unu elekten geçiriniz.

Hamur İşi Yaparken Malzeme Sırasına Dikkat Edin

Hamur işi hazırlarken tüm malzemeleri birlikte karıştırıp hamur hazırlamak yerine önce katılarla katıları daha sonra sıvıları karıştırıp hamur yoğurmalısınız.

Hamur Mayalarken Bekletin

Eğer hazırlayacağınız üründe mayalı bir hamur kullanacaksanız hamuru yoğururken maya ekledikten sonra hamurun mayalanması için bir süre bekletin.

Hamur Mayalandıktan Sonrasında Tekrar Yoğurun

Mayalanmaya bıraktığınız hamuru, hamur mayalandıktan sonra tekrar un eklemeden yoğurun. Böylece hamurun içerisinde bulunan maya kaynaklı gaz yoğurma işleminden sonra açığa çıkmış olacaktır.

Mayalandırma İşlemine Dikkat Edin

Hazırlayacağınız hamur için eğer önceden maya hazırlamanız gerekiyorsa kuru mayayı ılık su ve şeker yardımıyla açın. Ardından bir süre bekledikten sonra karışımı hamurun içerisine ekleyip yoğurmaya devam edebilirsiniz.

Photo by rawpixel from Pexels

Hamur İşlerinde Süt Yerine Yoğurt Kullanın

Bu işlemi tüm hamur işlerinde uygulayabilirsiniz. Hem yoğurt fermente bir ürün olduğu için hamurunuzun doğal bir yöntemle mayalanmış olmasını sağlayacaktır.

Hamur İşinde Şeker ve Tuz Ayarı

Yapacağınız hamur işi eğer bir tatlı olacaksa içerisine mutlaka bir çimdik tuz ekleyin. Eğer tuzlu bir hamur işi yapacaksınız aynı şekilde şeker ekleyin.

Hamuru Bekletme

Hamuru yoğurduktan sonra mutlaka bir süre bekletin hemen pişirmeyin.

Hamuru Pişirerek Yoğurma

Bu işlemde yumurtaları teker teker ekleyip hiç durmadan karıştırın. Bu sayede hamur yumurta kokmayacaktır.

Gevrek Hamur Yapımı

Eğer gevrek yani çıtır bir hamur işi yapacaksanız biraz sirke ekleyerek yoğurma işlemine devam edin.

Hamur İşlerinde Isı Ayarı

Her hamur işini uygun ısı ve zaman diliminde pişirmeye özen gösteriniz.

Hoşunuza gidebilir