Smiling senior couple holding glass of juice

İyi ve sağlıklı yaşlanmak için egzersiz, beslenme – hatta hal tavır bile – genetik faktörler kadar önemlidir.

Ünlü oyuncu Bette Davis “yaşlılık korkakların yeri değildir” demiş. Bu demek değildir ki paniğe kapılmalıyız. Yaşlanmak neredeyse tüm vücudu etkiler; Kalbiniz, saçınız, kaslarınız ve daha birçok şeyi, ama iyi yaşlanmak hiç de zor değil. Hele ki aşağıdaki maddeleri alışkanlık haline getirirseniz.

İyi Yaşlanan İnsanların 7 Alışkanlığı

1. Pozitif bir tutum benimsemek

İyi Yaşlanan İnsanların 7 Alışkanlığı

Her zaman hissettiğiniz yaştasınızdır. Yaşlanmayı daha tecrübelenmek, tatmin olmak ve daha bilge biri haline gelmek olarak gören kişiler, yaşlanmayı çaresizlik ve yardıma muhtaçlık olarak gören kişilere göre, bir rahatsızlık yaşandığında %40 daha çabuk ve kolay atlatır.

2. Ne yediğine dikkat etmek

Yediğimiz şeylerin yaşlanma üzerine büyük bir etkisi vardır. Dr. Jeffrey Benabio’ya göre “Yapılan son araştırmalar glisemik indeksi düşük, bol taze sebze ve meyve, tam tahıllar ve yağsız proteinli bir beslenme en sağlıklısıdır.” Buna en güzel örneklerden biri Akdeniz beslenmesidir: sebze bazlı yiyecekler, tam tahıllar, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler ve kırmızı şarap (makul miktarda) konusunda zengin. Haftada 2 gün balık yemek ve tuzu azaltmak da buna dahil. Bu tarz bir beslenme düzeni ile kalp krizi, felç ve erken ölüm riskini oldukça azaltmak mümkün.

3. … Ve ne kadar yediğine

Fazla yemek yemek yaşam süresini kısaltabilir, kalp-damar rahatsızlıklarına, şeker hastalığına yol açabilir. İyi ve sağlıklı yaşlanmak için en iyisi dengeli bir beslenme düzenine bağlı kalmaktır. Bu da 850 gr sebze, 510- 680 gr arası meyve, 170 gr tahıl, 1 kg süt ürünü ve 140 gr proteinden oluşur.

4. Düzenli olarak egzersiz yapmak

Aktif olmak iyi yaşlanmanın önemli bir parçasıdır. Ortalama bir kadın, 30-70 yaş arası kaslarının %23’ünü kaybedebilir. Yaşlandıkça kas kaybı daha hızlı olur, ama egzersiz yapmak – özellikle de direnç egzersizleri – 90 yaşına gelseniz bile kas kütlesini ve gücünü arttırır. Fit kalmak ayrıca yaşlanmak nedeniyle baş gösteren hafıza kaybını azaltır. Fiziksel aktiviteyi arttırmak Alzheimer riskini %25 azaltır. Bunun nedeni de egzersiz beynin öğrenmeyle bağlantılı olan kısmını güçlendirir.

5. Sosyal olmak/sosyal kalmak

Akrabalar ve arkadaşlar daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir. Sosyal ilişkileri daha güçlü olan kişiler, insan ilişkileri daha kötü olanlara göre %50 daha uzun yaşama şansı oluyor.

6. Cildi güneşten korumak

Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak kırışıklıklara yol açar, kanserden bahsetmiyoruz bile. Koruyucu krem kullanmak cildi yaşlanmaktan korur. Güneş ışınları iyi bir D vitamini kaynağı olsa da saatlerce güneşte yatmak için bir bahane değildir. Bir kaç dakikada güneşte kaldıktan sonra vücut D vitamini yapmayı bırakır ve cilt kanseri riski artmaya başlar.

7. Yeteri kadar uyumak

Yetişkinlikte 7-9 saat arası uyumak gerektiğini bilirsiniz. Peki ama az uyumanın obezite, kalp hastalıkları ve şeker hastalığı riskini arttırabileceğini biliyor musunuz? Buna ek olarak şekerleme yapmak hafızayı güçlendirir ve gece eksik kalan uykuyu tamamlar. “Güzellik uykusu”nun da bir mit olmadığı ortaya çıkmıştır. Uyku sırasında vücut büyüme hormonu olan kolajen ve elastin depolar. Yapılan son araştırmalar da uykusuzluk ve beynin hızlı yaşlanması arasında bir bağ olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Hoşunuza gidebilir