Kumkuat ya da diğer adıyla kamkat, son zamanlarda hızlı bir şekilde popüler olmaya başlamış bir turunçgil türüdür.

Bu bitkinin evde yetiştirilmesi için esasında çok da özel düzeneklere lüzum yoktur. Ancak nihayetinde bu bitkinin Akdeniz iklimine uygun olduğu, bu nedenle rüzgardan, cereyandan tamamıyla uzak tutulması gerektiği de unutulmamalıdır.

Özetle hava akımının fazla olmadığı bir yerde tutulması daha verimli sonuçlar sunacağı gibi bitkinin narin yapısının zarar görmesini de engelleyecektir. Buna ek olarak Akdeniz ikliminde kış aylarında don ve benzeri olaylar da genellikle olmadığından dolayı kumkuatın zarar görmesini engellemek için bulunduğu yerdeki sıcaklık 15-20 derecenin altına düşürülmemelidir.

Kumkuat Bitkisinin Bakımı İçin Başka Neler Yapılabilir?

Kumkuat bitkisinin bakımı için yapılması gereken bir diğer önemli işlem ise budamadır. Solan yapraklar ya da kurumuş olan dallar bitkiden ayrılmalıdır. Ancak hiçbir zaman gübre olması anlayışıyla kesilen yaprak ya da dallar saksıya bırakılmamalı ya da saksıya gömülmemelidir.

Bunu yapmak, bitkinin zehirlenmesine dahi yol açabileceği için sakıncalıdır. Öte yandan kesilen yerlere hava girmemesi de gerekecektir. Hal böyle olunca da bu bölgelerin zararlı olmayan bazı yapışkanlar ya da erimiş mum benzeri bir maddeyle kapatılması, budama işleminin çok daha başarılı bir şekilde sonuçlanmasına destek olacaktır.

Kumkuat

Kumkuatın Toprağı Değiştirilmeli midir?

Kumkuat bitkisinin toprağının da değiştirilmesi gerekecektir. Ancak toprak değişimi diğer bazı saksı çiçeklerinde olduğu gibi sık sık değil sadece yılda bir defa yapılmalıdır.

Bu toprak değişimi ilkbahar aylarından birine denk getirilmelidir. Nihayetinde kumkuat bitkisinin gün ışığına ihtiyaç duyacağı ve aşırı suyu sevmediği de unutulmamalıdır.

Kumkuatın Faydaları Nelerdir?

Kumkuat her şeyden önce bir turunçgil türüdür. Bu nedenle kusursuz bir C vitamini deposu olduğunu ifade etmek de yanlış olmayacaktır. Buna ek olarak kumkuatın diyabeti dengelediği ve kötü huylu kolesterolü düşürücü bir etki gösterdiği de bilinmektedir.

Nihayetinde kumkuat, doğanın mucizelerinden bir tanesi olan antioksidan bakımından da son derece zengin bir gıdadır. Hastalıklara ve halsizliğe karşı da son derece etkili bir koruma sağlayacağı şüphesizdir.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir