Fazla yağ, ölü deri hücreleri, kir ve bakteriler gözeneklerinizi tıkayıp daha büyük görünmelerine neden olabilir.

Bu yüzden yüzünüze iyi bakmanız önemlidir ancak fazla dikkatli olmak sizi takıntılı hale getirebilir. Yine de, çok fazla bakımın da iyi olmadığı ve günlük güzellik rutinlerimizin ve alışkanlıklarımızın bir kısmının dış faktörlerden daha fazla gözeneklerimize zarar verebileceği bilinmeyen bir faktör.

Gözeneklerinizin Büyümesine Neden Olan 8 Cilt Bakımı Hatası

Biz ise sizler için yeni güzellik ipuçlarını ve cildinize iyi gelecek tüyoları derliyoruz. Bu özel bilgileri not ettiğinize emin olun!

1- Yağ kurutma kağıtlarını fazla kullanmayın

Sıcak günlerde fazla terleyen ve yağlanan cildinizi ve yüzünüzün kahramanı olan yap kurutma kağıtlarının sık kullanımı başınıza bela olabilir. Bu ürünü tekrar tekrar kullanmak cildinize zarar verebilir. Aslında cildiniz için ince bir yağ tabakası olması gerekmektedir. Sürekli bu ürünü kullanarak cildinizi daha fazla yağ üretmesine yol açarsınız. Böylece gözenekleriniz tıkanır ve genişler.

2- Zorlayarak siyah nokta, sivilce veya beyaz nokta almaya çalışmayın

Evet, sivilceleri patlatmak gerçekten tatmin edici olabilir ancak güvenli bir şekilde yapılmalıdır. Cildinizde sivilce çıkması bakterilerden kaynaklanıyor. Bakterinin dışarı atılması sivilce ile oluyor. Henüz çıkmaya hazır olan bir sivilceyi patlatmaya zorlarsanız bakterilerin cildinizin iç katmanlarına girmesine izin verirsiniz. Bu da sivilcenin yayılmasına ve cildinizde genişleyen gözeneklere ve yara izlerine neden olur.

3- Fazla peeling

Peeling, kirleri, ölü cilt hücrelerini ve gözeneklerinizi tıkayabilecek aşırı yağları temizlemeye yardımcı olru. Bu basit eylem cildiniz için canlandırıcıdır ve gözeneklerinizin küçülmesini sağlayabilir. Yine de haftada sadece 1-2 defa yapmanız önerilir. Aşırı peeling kuru bir cilde ve geniş gözeneklere yol açabilir. Bu da doğal bir yağ tabakası olmadan çevredeki tozu cildinizin emmesine sebep olur. Bu da gözeneklerinizi büyütecektir.

Ayrıca yüzünüzü günde ikiden fazla kere yıkamak doğal yağ tabakasını kaldıracaktır. Bu da cildin toz ve kire karşı hassaslaşmasına, iltihap ve akne oluşmasına yol açabilir.

4- Cildinizin kurumasına izin vermeyin

Kuru cilt kırışıklıklara yol açar ve daha yaşlı görünmenize sebep olur. Ayrıca kuru cilt gözeneklerein düzleşmesine ve daha büyük görünmesine neden olur. Yani sadece gözeneklerinize değil cildinizin de daha yaşlı görünmesine sebep olur. Neyse ki bu durumu önlemek kolaydır, cilt tipiniz için iyi bir tonik su ve nemlendirici seçin ve günlük olarak yüzünüze uygulayın.

5- Gözenek tıkayıcı ürünler kullanmayın

Cilt bakımında kullanılan ancak yüzünüzde kullanılmaması gereken son derece popüler bazı ürünler mevcuttur. Kakao yağı, Hindistan cevizi yağı ve lanolin kremi gözenek tıkama özelliğine sahiptir. Cildinizi nemlendirmek için iyi olabilirler ancak lekelere de yol açıp gözeneklerinizin de kirlenmesine sebep olabilirler. Bunun gibi durumlarda gözenekleriniz büyüyebilir. İyi bir yüz kremi bulmak ve yağları ise yüzünüz yerine vücudunuzda kullanmak daha mantıklı olacaktır.

6- Makyajınıza çok sık rötuş yapmayın

Gün boyunca makyajınız doğal olarak silinebilir. Biraz rötuş yapmanın bir zararı olmaz ancak bunu abartmamalısınız. Cildiniz yağ üretir ve cildinizi sürekli tozla kaplayarak bir yağ ve makyaj tozlarının biriktiği tabakalar oluşturabilirsiniz. Bu durum da ciltte akne oluşmasına ve cilt kırılmalarına sebep olur.

7- Zararlı yiyecekler yemeyin

Süt ürünler, alkol ve rafine şeker bakımından zengin, baharatlı ve kızartılmış gıdalar cildinize zarar verir. Vücudunuzdaki iltihapları tetikleyebilir ve akneye yatkın bir cilde sebep olabilirler. Akne, yağ bezlerinizi ve saç folikülü açıklıklarını zayıflatır, bu da gözeneklerinizin büyümesiyle sonuçlanır. Bu nedenle iyi bir diyet planı cildinizi korumak için harika bir seçenektir.

8- Mutlaka güneş koruyucusu kullanın

Güneşe maruz kalmak cildiniz için birçok açıdan zararlıdır. Cildi kalınlaştırır, kollajen elastin ve suyu cildinizden çıkarır, bu da doku büzülmesine neden olabilir. Ayrıca gözenek kenarlarının gerilmesi ve sarkmasına da neden olur. Yani güneş koruma kremi bir zorunluluktur!