Eğer sizin için doğru limon kolonyasını bulamıyorsanız ya da Koronavirüs nedeniyle satışları patlayan limon kolonyalarını bulmakta zorlanıyor ve güvenemiyorsanız bu rehberimiz tam size göre.

Aslında çok uğraşmadan kendinize uygun ve gerçekten faydalı olabilecek bir limon kolonyasını evde yapabilmeniz mümkündür. Bunun en büyük faydası, düzenli olarak temizlik, hijyen gibi konularda elinizin altında bir dezenfektan olması ve içindeki malzemeleri bildiğinizden rahatlıkla güvenebileceğiniz olmasıdır.

Limon kolonyası için ne gerekir?

  • Uygun bir şişe (daha önce kullandığınız boş kolonya şişeleri olabilir)
  • 1 litre saf su (Eczanelerden alabilirsiniz)
  • 1 adet limon
  • 250 gram etil alkol (Eczanelerden alabilirsiniz)

Malzemelerin kullanımı

Öncelikle limonu kabuğunu soymadan küçük parçalar haline getirin ve kapaklı bir kabın içine yerleştirin. Ardından üzerine etil alkolü ve bir litre saf suyu ekleyin.

Ardından kapağı kapatıp yaklaşık 2-3 bekletin. Limon ve alkol birbirine karışacak ve limon kolonyası çözeltisini oluşmaya başlayacaktır. Birkaç gün dinlendirmenin ardından karışımı süzün. Süzmeniz sırasında limon parçacıklarından ayrılan çözelti kolonya olarak kullanıma hazır olacaktır.

Dilerseniz aynı yöntemle farklı aromalı kolonyalar yapabilirsiniz. Sadece limon yerine yeşil çay, portakal, tarçın, bergamot veya biberiye kullanarak kendi hoşunuza giden özel kolonyayı yapabilirsiniz.

Kolonya yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Kolonya yapmak her ne kadar kolay olsa da bazı yanlış kullanımlar kolonyayı satın almış olsanız dahi satın aldığınız ürünün sertifikasız olması, ya da sahte olmasından dolayı sağlığınız ciddi oranda etkilenebilir.

Bu nedenle önce satın alıyorsanız sertifikalı olup olmadığında ve alkol olarak sadece etil alkol kullanılmış olmasına dikkat edin. Ayrıca virüsleri öldürme açısından %60-%80 arası oranlı kolonyaları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Bu oranların üstündeki kolonyalar zararlı olabileceği gibi oranın altındaki kolonyalarda sadece parfümeri değeri taşır.

Kolonyayı kendimiz yapıyorsak eğer mutlaka etil alkol kullanmaya dikkat etmeliyiz. Çünkü ismen benzer olsa da çok ciddi zararlara yol açabilen metil alkol de eczanelerde satın alınabiliyor. Ancak metil alkol, alkolün içindeki zehirli kimyasallardan arındırılmamış hali olduğu için sağlığınıza çok ciddi zararlar verebilir ve kalıcı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kullanacağımız tek etkin madde etil alkol olmalıdır.

Bununla birlikte kullandığınız kolonya eğer cildinize zarar vermeye başlar veya cildi tahriş ederse o kolonyayı kullanmaktan vazgeçiniz.

Çünkü cildinizin tahriş olması sizi mikroplara ve sağlık sorunlarına daha açık hale getirecektir. Ve bazı durumlarda ve bazı insanlarda kolonyalar bu şekilde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Alacağınız ürün veya yapmak için kullanacağınız alkolde ucuza kaçmayın. Bunun nedeni ise kalitesi düşük alkoller hem cildinize hem sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Kolonya kullanımı ve faydaları

Kolonyayı hepimiz kullanmayı biliyor olsak da günümüzde etkin olan virüs nedeniyle alışkanlıklarımızı biraz geliştirmemiz gerekiyor. Öncelikle kolonyayı elinize biraz bolca döktükten sonra parmak aralarınız başta olmak üzere her bölgesini ovuşturun. En az 20-30 saniye elinizde kalmasına dikkate din ve herhangi bir mendil yada peçeteyle silmeden kendi kendine doğal yollarla kurumasını bekleyin. Böylece elinizi doğru şekilde dezenfekte etmiş olacaksınız.

Kolonyanın en büyük faydası, ellerinizi dezenfekte etmenin ucuz ve kolay bir yöntemi olmasıdır. Özellikle Koronavirüsün patladığı bu dönemde dezenfektanların satın alımları patlarken Koronavirüsün bir virüs olduğu dolayısıyla alkolsüz olan hiçbir dezenfektanın virüsü öldüremeyeceğini belirtmek isteriz. Buna antibakteriyel el dezenfektanları dahildir.

Çünkü bu ürünler de sadece bakterilere karşı etkili olurken virüslere karşı herhangi bir etkisi yoktur. Ancak hijyen bakımından önemlidir ve virüslerden koruyabilir.

İçerdiği yüksek alkol oranı ile kolonya virüslerin öldürülmesi ve elimizin dezenfekte edilmesinde önemli ölçüde fayda sağlayabilir. Bununla birlikte tahriş edebilecek olması, içilmesi yada boğazda kullanılması halinde ciddi zararlar vereceğinden kolonyayı sadece ellerimizde kullanmalı, göz ve ağız temasından kesinlikle kaçınmalıyız.

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!