Aralıklı oruç çoğu kişi tarafından konuşulup tartışılmakta ve uygulayanların sayısı hızla artıyor. Peki aslında İngilizce’den hayatımıza giren İntermittent Fasting (IF) olan Aralıklı Oruç hakkında detayları inceleyelim.

Hayat Bilgileri aralıklı oruç nedir, nasıl yapılır ve en önemlisi bilmeniz gereken ince noktaları araştırdı.

Aralık Oruçta Ne Kadar Süre ile Aç Kalınmalı?

Tabi her kafadan bir ses çıkınca bilgi kirliliği de ortaya çıkıyor. Saatlerce yememek, sanki hiçbir şey yememek gibi algılar büyük bir hata geri dönüşü hiç iyi olmaz. Aralıklı oruçta bazı disiplinler var ve bunu saat dilimlerine bölmek ve buna uymak son derece önemli.

En çok uygulanan saatlere bölünmüş aralık oruç uygulaması şu şekilde; 

Sabah kalktığınızda ilk 4 saat bir şey yememelisiniz. yani 07:00 – 11:00 ya da 08:00 – 12:00 saat dilimlerinden birine uymalısınız.

Photo by Pixabay from Pexels

Öğle de 11:00 – 12:00 ya da 12:00 – 13:00 arası egzersize vakit ayırmalısınız. Artık kendinize göre yürüyüş, spor salonu, pilates vb.  uygulamalardan biriyle spor yapmalısınız.

12:00 – 18:00 veya 13:00 – 19:00 arası yemek yeme zamanı, nelerden yemelisiniz, nelerden uzak durmalısınız bahsedeceğiz.

18:00 – 23:00 veya 19:00 – 00:00 dilimlerinde hiçbir şey yememelisiniz. Ufak bir atıştırmaya dahi izin yok!

23:00 – 06:30, 07:30 veya 00:00 – 07:00, 08:00 arası uyku. Artık yaşam planınıza göre çalışanlar ya da daha esnek saati olanlar bu dilimlerden birine uyum sağlayarak vücudunuzu güzelce dinlendirin.

IF yani intermittent fasting uygulaması aslında çok güçlü bir disiplin istiyor. Yukarıdaki bahsettiğimiz gibi saatlerinizin planlı olması lazım. Bunu uygulamak herkese göre değil. Kafaya göre uygulamak ise size kısa vadede bir şey kazandırıyor gibi görünürken uzun vadede hem sağlığınızı kaybedebilir hem de verdiğiniz kiloları katıyla geri alabilirsiniz.Aralıklı Oruç Diyeti Örnek Menü

Biz size direk bir menü vermeyeceğiz, yiyebileceğiniz ve uzak durmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Çünkü sabit menüler herkese uygun olmayabilir.

Photo by Craig Adderley from Pexels

Aralık oruç yapan kişi ne yememeli: Karbonhidratlara son. Minimuma indirme önemli. Ekmek kesinlikle yok. Makarna, patates kızartması, pilav vs. bunları minimuma indirmelisiniz. Eğer yüksek bir kilo söz konusu ise bunları bir süreliğine tamamen hayatınızdan çıkarmak en doğru karar.

Aralık oruç yapan kişi ne yemeli: Karbonhidratlar yerine yumurta, avokado, yeşil sebzeler, tavuk eti gibi tercihler iyi fikir olabilir. Zaten öğünlerde küçük olmalı vücut açlık hissine alışmalı ancak açlığa mahkum edilmemelidir.

İlk başlarda çok zorlanırsanız, birkaç dilim elma ve havuçtan destek alabilirsiniz. Süt konusunda bir tartışma var, genel görüş süte az miktarda izin var ama çok da tercih edilmesi gerekmiyor.

Ve en önemlisi su, bol miktarda su içmelisiniz. Eğer kilonuz ideal kilonun çok üzerindeyse su miktarı da ona göre artmalıdır.

Aralıklı Oruç Kimlere Uygun Değildir?

Çocuklara önerilmiyor, çünkü gelişme çağındalar. Zayıfsanız ve birkaç kiloyu dert ediyorsanız yine size uygun bir yöntem değil.

Diyabet ve şeker hastaları kesinlikle uygulamamalı. Aynı şekilde hamileler ve yeni anne olmuş kişilere uygun değil.

UZUN SÜRE AÇ KALMAMASI GEREKENLER UZAK DURMALI!

Bunun dışında stresten bahsetmek istiyoruz. Stres ile baş edemiyorsanız aralıklı oruç size uygun değildir. Aynı şekilde iş gücü olarak ağır bir işte çalışıyorsanız yine dayanmanız çok zor olacaktır. Sağlıklı bir yaşam ve beslenme önemli ama sağlıklı olacağım diye sağlığı kaybetmemek gerekir.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir