Evinizdeki eşyaların duvara sürtmesi ile oluşan siyah lekeler, hemen hemen her evde oluşabilmektedir.

Son derece zor çıkan bu lekeleri çıkarmak için aşama aşama bir temizleme ritüelinin yapılması gerekir.

Bu aşamalar ile hem duvardaki lekelerden kurtulacak hem de boyanızı koruyacaksınız.

Test Ederek Başlayın

Lekenin temizleme sırasında yayılıp yayılmayacağınızı anlamanız ve boyanın zarar görmemesi için lekenin küçük bir kısmında uygulama yapmanız gerekmektedir.

Eğer leke dağılma eğiliminde ise temizleme işleminizin sonunda elinizde kalacak büyük ve silik bir leke kalacaktır.

Boyanızın Çeşidi

Eğer duvarınızda bulunan boyanın çeşidini biliyorsanız o zaman uygulamanız gereken deterjanlar ve temizleme yöntemi de bilirsiniz.

Genellikle mutfak ve banyolarda dayanıklı olması açısından daha sert kimyasallar içeren boyalar kullanılmaktadır. Normal badana boyalarında ise genellikle mat ya da saten boyalar kullanılmaktadır. Ancak boyanızda kalsiyum içeriği bulunuyorsa o zaman nemli bezler ile lekeler dağılacaktır.

Islak mı Kuru mu?

Lekelerin kötüleşip kötüleşmeyeceğini anlamak için küçük bir kısmında kuru ve nemli bezle uygulama yapmalısınız. Lekeyi test etmenin bir diğer yolu ise temiz bir silgi ile deneyebilirsiniz. Lekelerdeki sürtünme izinin olmaması için kullanılmamış bir teniz topunda da faydalanabilirsiniz.

Lekeleri Temizlemek İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Eğer duvarınızdaki lekeleri kuru yöntemler ile temizleyemiyorsanız o zaman ıslak seçenekleri denemeniz gerekecektir. Ancak bu yöntemleri deneyebilmeniz için öncelikle test etmeniz gerekir.

 

Karbonat ve Soda

Soda ve karbonatı karıştırdıktan sonra sünger ile lekenin üzerine uygulanması gerekmektedir. Bu karışımın lekeleri parçalama özelliği bulunduğu için genellikle işe yarayacaktır.

Diş Macunu

Diş macunu ve fırçası sadece dişlerinizi değil duvarlarınızı temizlemek için de iyi bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak için az miktarda diş macununu lekeye uyguladıktan sonra temiz bir diş fırçası ile fırçalamanız ve daha sonrasında nemli bir bez ile macunu temizlemeniz gerekmektedir.

Sihirli Sünger

Eğer mat bir boyanız yoksa uygulayabileceğiniz yöntemlerden birisi de sihirli süngerlerdir. Bu yöntemi uygulamak için sadece süngeri ıslatmanız ve duvarı silmeniz yeterli olacaktır. Dikkat etmeniz gereken ise süngerin fazla ıslak olmamasıdır. Eğer mat bir duvarda uygularsanız leke çıktıktan sonra parlak bir iz kalacaktır.

Krem Temizleyiciler

Krem temizleyicilerin içerisinde bulunan partiküller de duvardaki siyah lekelerin temizlenmesinde etkilidir. Bunun için nemli bir bezin üzerine az miktarda krem temizleyici sıkmanız ve daha sonra lekeye uygulamanız yeterli olacaktır. Uygulama sonrasında deterjan kalıntılarını temizlemeyi unutmayın. Pürüzlü Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Aseton

İnatçı lekelerin çıkarılmasında kullanılabilecek yöntemlerden birisi de asetondur. Diğer bir yandan bu yöntem kullanacağınız son yöntem olmalıdır. Çünkü aseton son derece aşındırıcı bir kimyasaldır. Uygulamak için ise sadece temiz bir bezin üzerine asetonu dökmeniz ve daha sonrasında lekeyi silmeniz yeterli olacaktır.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir