Sağlıklı yaşam deyince aklınıza yapılan popülist diyetler gelmesin. Ya da aç gezip egzersiz yapmadan geçen bir yaşam. İdeal kilonuzda olup sağlığınız için iyi beslenip, hareketi hayatınıza kattığınızda aslında sağlıklı yaşamın bir parçasısınız.

Peki spor mu, beslenme mi bir adım önde?

Kilo vermek isteyenlerin aklına hemen spor öndedir düşse de aslında durum öyle değil. İstediğiniz kadar antrenman yapın eğer iyi beslenmiyorsanız ve beslenme düzeniniz iyi değilse sağlıklı kilo veremezsiniz. Tam tersi için de durum aynı. Spor ve beslenme birbirini sıkı sıkı bağlı ancak beslenme her zaman öndedir. Eşit demek bile beslenmenin önemine haksızlık olur.

Vücut yağ oranını düşürmek istiyorsanız yağ yakıcı antrenmanlar yaptığınızdan daha fazla beslenmenize önem göstermelisiniz. Ya da kas kazanmak istiyorsanız ağır direnç antrenmanların üstüne güçlü ve doğru bir beslenme planı inşa etmelisiniz. İster ideal kilonuzda olun, isterseniz ideal kilonuzu hedef olarak belirleyin durum aynı. Beslenme ilk sırada sizin için önemli.

Hayatınıza artı olarak egzersizi de kattığınızda güçlenecek ve yaşadığınızın farkına varacaksınız. Arada kaçamaklar olsa da bir beslenme disiplininizin olması son derece önemli. Bunun için de doktora görünmeli uygun testleri yaptırmalı ve profesyonel bir şekilde yolunuza bakmalısınız. İnternetten araştırıp hele ki size uygun olmayan beslenme tipleriyle eldeki sağlıktan da olma riski her zaman vardır. Kolaya alışanlar bunu hep göz ardı ediyor ama sonradan sorun çıkınca da iş işten geçmiş oluyor.

Sonuç olarak spor ve beslenme birbiriyle bağlantılı ancak gözbebeği olması gereken ve sonucu belirleyen beslenmedir. Sağlıklı bir yaşam için adım atmak için hiçbir zaman geç değildir. Beslenme tipinizi değiştirdiğinizde ilk başta sıkıntılar çeksenizde sonrasında hem vücudunuzdaki değişim hem de dinç hissetmeniz kendinizi çok iyi hissetmenizi sağlayacak!

Hoşunuza gidebilir