Botanikteki adı Verbascum thapsus olan sığır kuyruğu otu hem ülkemizde hem de dünyanın bir çok yerinde yaygın olarak yetişmektedir.

Ülkemizde 200 kadar türü doğal ortamda bulunur. Boyu 2-3 metreyi bulabilen bu bitkinin bizdeki örnekleri 1-1,5 metre arasındadır.

Sığır Kuyruğu Otunu Yeteri Kadar Tanıyor Muyuz?

Sığır Kuyruğu Otunu Yeteri Kadar Tanıyor Muyuz?

Bir çok çeşidi olan sığır kuyruğu otunun tıbbi olarak kullanılan çeşidine yol kenarlarında, çorak bölgelerde veya kumluk alanlarda rastlamak mümkündür.

Tıbbi olarak kullanılan sığır kuyruğu otunun toplanma zamanı ve yöntemi oldukça önemlidir ve bu işte uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Bu otun kullanılan kısmı, çiçeklerin çanaksız taç yapraklarıdır. Sağlıklı şekilde kurutulan bitki; altın sarısı bir renge ve bal kokusuna benzer bir kokuya sahiptir.

Daha pamuk üretimi yokken sığır kuyruğu otu mum ya da lamba fitili yapımında kullanılırmış.

Faydaları Nelerdir?

Roma döneminde iltihap önleyici ve giderici olarak kullanılırmış. Sığır kuyruğu otu çayının astım belirtilerine iyi geldiği söylenmektedir. Olgunlaşmamış yaprakları da yiyecek olarak kullanılırmış. Bu yapraklar aynı zamanda yaralı iyileştirmek için de yaralı bölgeye sarılırmış.

Öksürük, boğmaca, ses kısıklığı, nefes darlığı gibi solunum yolu problemlerinin tedavisi için çayı kullanılır.

Boğaz ağrıları için gargara olarak, çıban ve şişlikler için macun/lapa kıvamında, ayrıca hemaroid  ve kulak ağrıları için de kullanılırmış.

Sığır kuyruğu çayı tarifi

Bir çay kaşığı sığır kuyruğu otunu bir su bardağı sıcak suya ekleyin ve 5-10 dakika demleyin. Tercihen şekersiz olarak içilir. Kesinlikle uzun süre kullanılmamalıdır.

Bazı zehirli maddeler içerdiği için kullanmadan önce multaka bir doktora danışılmalıdır.

Kaynak: http://www.1organik.com/sigir-kuyrugu-otu-nedir.html

Hoşunuza gidebilir