Koli bandını birçok farklı alanda kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

El sanatlarından tutun da koli bandından yapma elbiselere kadar birçok alanda işe yarıyor. Biz işin pratik bilgileri tarafına yöneldik ve evde işinize yarayacak fikirleri paylaştık.

1- Pantolonun paçası uzun geldiyse koli bandı kullanın!

Photo: One Good Thing

Harika bir kot pantolon aldınız ama paçaları çok uzun ve yaptırmaya vaktiniz olamadı. Basitçe katlayın ve ardından koli bandıyla bantlayın. Bu şekilde katladığınız paçanın tüm gece tutmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bu yöntemle beraber pantolonun nereden kısaltmanız gerektiğine emin değilseniz, koli bandıyla denemeler yaparak en uygun seçimi bulabilirsiniz.

2- Bir şeyi kesmeniz gerekiyorsa koli bandından yardım alın.

Eğer kontrplak keserken keseceğiniz şeridi önce bir koli bandı ile bantlarsanız kesim noktalarını güçlendirmiş olursunuz. Böylece bant kestiğiniz alanların ayrılmasını önler ve ahşabın güzelce kesilmesini sağlarsınız. Ardından koli bandını kolayca sökebilirsiniz.

3- Özel terliğinizi yapın.

Doğa yürüyüşü veya sürpriz hava değişimlerinde terliklerinizi su geçirmez, sağlam ve daha güvenli olmasını istiyorsanız alt kısımları birkaç kat koli bandı ile kaplayıp destekleyebilirsiniz.

4- Sineklerden kurtulmak için koli bandı kullanın.

Eğer ciddi bir sinek probleminiz varsa öncelikle 5-10 tane koli bandını birbirine bantlayın (yapışkan tarafı dışarı bakacak şekilde bir halka yapın) daha sonra tavandaki ışıklarınızın yakınına uygun bir yere asın. Uçan sinekler sıkışıp kalacak ve size de sadece bandınızı alıp çöpe atmak kalacak!

5. Koli bandıyla eşyalarınızı özelleştirin.

Kullandığınız tornavida, çekiç veya başka bir aleti kavrarken zorluk çekiyorsanız, daha iyi tutabilmeniz için elinize kolayca oturana kadar tutamacını sarın ve tekrar deneyin.

6- Elektrik süpürge torbalarını daha uzun kullanılabilir hale getirin.

Tek kullanımlık elektrikli süpürge torbanız doluysa ve elinizde yedeğiniz yoksa kurtarıcınız koli bandı olacaktır! Önce torbayı çıkarın ve ortadan aşağı doğru bir yarık açın. Çöpü boşaltın ardından yanlarından sıkıştırıp ve katlayın. Daha sonra kapağı bol miktarda koli bandı ile bantlayın. Torba daha çok çöpü tutacak ancak mağazaya gidene kadar tekrar süpürmeye hazır etmiş olacaksınız.

7- Tüyleri çıkartın.

Koli bandının yapışkan tarafı dışa bakacak şekilde bir oval hazırlayın elinizde sonra kıyafetinizdeki tüm tüyleri kolayca çekin.

8- Zeminleri Koruyun

Mobilyalarınızın uçları parkeyi çizmesin mi istiyorsunuz koli bandı yapıştırın. Tüm mobilyalara uygulayabilirsiniz.

Koli bandının bunlara benzer birçok bilinen yöntemi bulunuyor. Giysilerinizden tutun evinizin onarımına kadar hemen hemen her konuda kullanabileceğiniz koli bantları acil durumlarda pratik çözümler yaratmasıyla öne çıkan bir ev ürünü.

Peki siz koli bandını hangi yöntemlerde kullanıyorsunuz?

Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Birbirinden özel içeriklerimizi kaçırmamak için abone olmayı unutmayın!