Yırtılan veya kırılan basit ev eşyaları ve özellikle plastikleri eski yada sağlam bir hale getirmeye yarayan Japon yapıştırıcısı diğer yapıştırıcılara oranla çok ciddi bir yapıştırma gücüne sahiptir.

Bu nedenle hemen hemen her evde kullanılır ve bulunur. Peki bu kadar güçlü bir yapıştırıcı olan Japon yapıştırıcısı elimize bulaşırsa ne olur? Elden nasıl çıkartabiliriz?

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı parmaklara da kolay yapışabilen güçlü bir yapıştırıcıdır. Eğer çok zorlarsınız cildinize de zarar verebilirsiniz. Ayrıca Japon yapıştırıcısı cildimizde kalması cildimizde de bir takım sorunlara neden olabilir. Bununla birlikte basitçe sabunlu su ile çıkartmak da pek mümkün değildir. Peki bu özel yapıştırıcıyı cildimizden nasıl kurtarırız? İşte hemen hemen her evde bulunan bu ürünlerle yapıştırıcıdan kurtulmanız mümkün

1. Aseton

Aseton Japon yapıştırıcısının en büyük düşmanlarından birisidir. Doğrudan yapışan bölgeye aseton uygulamak bu sorunu hızlıca çözebilir. Ayrıca aseton yapıştırıcının cildinizden kolayca çıkmasını sağlar. Bununla birlikte aseton cildi kuruttuğundan yapıştırıcıdan kurtulduktan sonra nemlendirici kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Öncelikle asetonu küçük bir kaseye dökün, yapışan alanı kaseye bastırarak 5 dakika kadar bekletin. Ardından parmaklarınızla yapıştırıcıyı çıkartın. Zorlanıyorsanız işlemi tekrarlayın. Son olarak cildinizi sabun ve su ile yıkayıp nemlendirici sürün.

2. Tuz ve Sıcak Su

Aseton kullanmaya sıcak bakmıyorsanız sofra tuzu ile de yapıştırıcıdan kurtulmak mümkündür. Sofra tuzu içinde barındırdığı maddeler sayesinde tutkalın gücünü kaybetmesini sağlayan eksfolyan görevi görebilir. Ayrıca tutkalın gücünü hafifletmek için ılık suya da batırmanız gerekir.

Bir kaseye önce ılık su dökün ve 10 dakika boyunca yapışmış bölgeyi batırın. Ardından tutkalın üzerine tuz dökün ve tekrar ılık suya batırın ve soyun. Cildinize yapışmış olan tutkala tekrar tuz uygulayın. Yaklaşık en az 1 dakika tuz ile fırçalayın. Tutkal kenarlarından soyulma başladığında 1-2 dakika kadar ılık suda tutun. Ardından kolayca çıkarıp durulayıp son olarak bölgeyi nemlendirin.

Hoşunuza gidebilir