Bilinenin aksine aralıklı yemek yemek bir nevi “aralıklı oruç tutmak” tehlikeli veya çok uç bir diyet şekli değildir. Aslında bir çok faydası bulunan sağlıklı bir yöntemdir

Ne tür faydalar mı? Obezite ile bağlantılı riskleri azaltmasından tutun da şeker hastalığı ve kansere iyi gelmesi gibi.

“Aralıklı oruç” nedir?

Aralıklı oruç, öğünler arasında normal oruç süresi kadar zaman bırakmaktır. Gün içinde öğünler arasında bırakılması öenrilen süre 12 ila 16 saat arasıdır. Bunun anlamı, örneğin, gün içinde sabah 11 ile akşam 7 arasında yemek yemektir ve bunu her gün aynı şekilde uygulamaktır. Birazdan açıklayacağımız başka yöntemleri de vardır.

Bu demek değildir ki size ayrılan bu yeme süresinde abur cubur yemek veya sağlıksız beslenmek izinlidir. Böyle yaparsanız tam tersi bir etki ile karşılaşırsınız ve çok sağlıksız olursunuz. Oruç uygulaması süresi boyunca ne yediğiniz, ne zaman yediğiniz hatta oruç uygulamasına başlamadan önce ve bıraktıktan sonra bile ne yediğiniz çok önemlidir.

Aralıklı oruç üzerine yeni araştırma ve uygulama şekli

Bu konuda yapılan son araştırmalara göre aralıklı oruç tutmanın günde 3 öğün veya daha fazla yemek yemekten daha sağlıklı olabileceğini ortaya koydu.

Önerilen bir yöntem “5:2 Diyeti”dir. 5:2 planına göre, 2 gün oruç tutuyorsunuz ve oruç tuttuğunuz günler günlük kalori miktarınızı 1/4’e indiriyorsunuz (yaklaşık olarak erkekler için 600 kalori, kadınlar için 500 kalori), yanında da bol miktarda su ve çay içiyorsunuz. Geri kalan 5 gün normal beslenmenize devam ediyorsunuz.

Başka bir yöntem de, yukarı da bahsettiğimiz gibi oruç saatlerini sabah 11 akşam 7 şeklinde belirlemek ve bu saatler dışında hiçbir şey yememek.

Hoşunuza gidebilir