Şeker lezzetlidir ama çok miktarda tüketilirse sağlık için çok tehlikeli olabilir. Sizi nasıl etkilediğini öğrenince bir daha şeker yemek istemeyebilirsiniz.

Vücudumuzun bize kırmızı alarm gönderdiği ve artık şeker yemememiz gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan 7 tanesini sizin için aşağıda özetledik.

Fazla Şeker Tükettiğinize Dair 7 Erken Belirti

Enerji azlığı ve yorgunluk

Sürekli yorgun ve bitkin hissetmek fazla şeker tükettiğinizi gösteren işaretlerden biridir. Yediğiniz şeyler sizde karbonhidrat patlaması yaratarak enerji hissi verse de bu sadece geçici bir süre içindir. Sürekli kendinizi yorgun hissediyorsanız beslenme düzeninizi yeniden gözden geçirip şeker tüketimini azaltmalısınız.

Karbonhidrat/şeker aşerme

Her gün canınız sürekli şekerli atıştırmalıklar istiyorsa şeker bağımlısı haline gelmiş olma ihtimaliniz olabilir. Şeker tükettikçe daha çok canınızın istemesine neden olur ve bağımlılık haline gelir. Eğer karbonhidratsız duramıyorsanız şeker bağımlılığına kapılmış olabilirsiniz.

Sürekli grip ve soğuk algınlığı hali

Normalden fazla hasta oluyorsanız fazla şeker tüketiyor olabilirsiniz. Eğer tüm virüsler sizi buluyor ve hasta ediyorsa bunun nedeni şekerli şeylere meyilli olmanız olabilir. Fazla şeker tüketmez bağışıklık sistemini zayıflatır ve vücudun mikroplardan korunma yetisini ortadan kaldırır.

Baş dönmesi hissi (özellikle yemeklerden sonra)

Baş dönmesi düşük kan şekeri belirtisidir. Fazla şeker tükettiğinizde kan şekeri birden yükselir ve birden düşer. Kan şekerinin kötü kontrolü baş dönmesi, beynin bulanıklaşması, net düşünememe gibi rahatsızlıklar yaratabilir.

Hiçbir şey eskisi kadar tatlı gelmez

Fazla şeker tüketmek tat alma duyusunu şeker bombardımanına tutar ve tat alma duyusunun şeker toleransı sürekli yükselerek daha da çok şeker yemenize yol açar. Tat alma duyusunun şeker hissini bir kere yükselttiniz mi eski seviyesine indirmek zordur. En baştan şekeri keserseniz bu sorun ortadan kalkar. Hatta yediğiniz şeyler o kadar tatlı veya şekerli gelir ki bir daha yemek istemezsiniz veya çok az şeker yersiniz.

Ayak ve cilt problemleri

Şeker tüketmek vücutta inflamatuar etki yapar ve bu da cilt problemlerine neden olabilir. Fazla kuruluk ya da fazla yağlılık, egzema, kızarıklık veya sivilce probleminiz varsa bunun nedeni fazla şeker olabilir. Şekeri azaltmak veya tamamen kesmek cilt problemlerinin azalmasını sağlar.

New York’lu ayak hastalıkları uzmanı Dr. S. Green şeker tüketiminin ayaklarda da inflamatuar etki gösterdiğini söylüyor. Ayak tabanındaki kalın dokuda, topukta veya tüm ayakta görülebilir. Ayrıca fazla şeker tüketimi böbrek üstü bezlerinin yavaş çalışmasına da sebep olabilir. Bunun da en belirgin özelliğinin göz altında oluşan morluklar olduğuna inanılıyor.

Kilo alma

Fazla şeker fazla kalori demektir çünkü şekerde sizi tok tutacak proteinler ve lif yoktur, siz de yedikçe yemeyedevam edersiniz. Ayrıca kilo alma konusunda önemli bir rol oynayan insülin hormonunun salgılanmasını da tetikler. Şeker yediğinizde insülin salgılayan ve enerji olarak kullanılması için şekeri diğer organlara taşıyan pankreastır. Şeker tükettiğinizde vücut daha fazla insülin salgılar ve zamanla bu fazla üretim insülin direncine neden olur.

Bu da vücudun normal insülin miktarlarına düzgün tepki verememesi demektir ve şekeri doğru şekilde kullanamaz. Şeker yemekten dolayı alınan fazla kilolar vücudun normal insüline verdiği tepkinin bozulmasından dolayı oluşur. Pankreasın çok uzun süre fazla çalışması şeker hastalığına yol açabilir.

Hoşunuza gidebilir