Hayatımızın olağan akışında başımıza bazı talihsizlikler gelebilir. Hiçbir şekilde ‘bana bir şey olmaz’ mantığı ile günümüze devam etmemiz doğru değildir. Her şeyden önce sağlıklı bir hayatı benimsememiz gerekir.

Sağlıklı bir hayat ise ‘hareket’ ile mümkündür. Takdir edersiniz ki, yaptığımız tüm işlerimizi ve aldığımız bütün sorumlulukları hareket kabiliyetlerimiz sayesinde yerine getirebiliriz. Peki, olası bir inme (felç) durumunda ne yapılmalıdır? Bu anlamda Ankara Fizyoterapist olarak sağlığınıza kavuşmanız için sizin yanınızda olup, tedavi sürecinize eşlik etmekteyiz. Böylece kaybedilen fonksiyonların yeniden kazanılmasına yardımcı olmaktayız.

Ankara Fizyoterapist Hizmeti – Özel Fizik Tedavi Hizmeti

Paylaşacağımız Ankara Fizyoterapist listesi sayesinde Çankaya, Mamak, Etimesgut, Keçiören, Yenimahalle, Gölbaşı gibi Ankara’nın tüm ilçelerinde fizik tedavi hizmeti alabilirsiniz. Bu yazımızda her ne kadar felç (inme) durumundan bahsetsek de Ankara’da Fizyoterapist olarak görev yapan arkadaşlarımız manuel terapi, ortopedik rehabilitasyon, pediatrik rehabilitasyon, yaşlı fizyoterapisi gibi geniş bir yelpazede hizmet vermektedir.

Ankara Fizyoterapist Ücretleri

Yazının ilerleyen bölümlerinde felç (inme) hakkında daha detaylı bilgiler sunacağız. Dilerseniz felç inme hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz ya da bundan önce aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ankara fizyoterapist listesine hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

https://ozelfizyoterapist.net/lokasyonlar/ankara-evde-fizik-tedavi

Felç terimi ile birlikte inme ve hemipleji de kullanılmaktadır. Hemipleji, beyin damarları üzerinde yaşanan tıkanıklar ya da olası beyin hasarları sonucu kişinin hareket kabiliyetleri tamamen veya kısmen kaybetmesidir. Bu içeriğimizi hazırlarken inme hakkında tüm detayları ile konuyu ele aldık. İyi bir fizik tedavi süreci ile felçten kurtulmak mümkün mü? Aklınızda bulunabilecek bütün soru işaretlerinizi gidermek için okumaya devam ediniz.

Ankara Fizyoterapist
Ankara Fizyoterapist

Felç(İnme-Hemipleji) Nedir?

Tamamen sağlıklı bir şekilde hayatınızı sürdürürken yaşanacak anlık bir olay sonucu vücudunuzun fonksiyonlarını kaybetmesi muhtemeldir. İnme durumu, hastanın başlıca nörolojik tedavisini gerektirir. Beyin damarlarının tıkanması ve dolayısıyla beyne kan, oksijen gitmemesi, damarların yırtılması veya kanaması gibi olaylarda felç gerçekleşir. Acil olarak müdahale gerektirmektedir. Aksi durumda vücudun kendisini tamamen kapatması ve geri dönüşü çok zor olan riskleri beraberinde getirebilir. Felç(inme) tanısının koyulabilmesi için hastanın hemen bazı testlerden geçmesi gerekmektedir. Bunlar diffüzyon emar ve tomografidir. Hekim tarafından inme tanısı konulduğu andan itibaren tedavi süreci başlamış olur. Bu zaman diliminde hastanın tekrar sağlığına kavuşması için yanında birçok uzman doktor, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ve fizyoterapist vardır.

Beynimiz, tıpkı büyük bir ordunun kumandanı gibidir. Tüm hayati işlevlerimizin yöneticisidir. Peki, vücudun sağ ve sol bölümü nasıl yönetilmektedir? Biliyorsunuz ki beynimiz de sağ ve sol olmak üzere iki temel bölümden oluşmaktadır. Bedenin sağ bölümü, sol beynimiz tarafından koordine edilirken, bedenimiz sol bölümü ise beynimizin sağ kısmından yönetilmektedir. Buna bağıl olarak hasar gören beyin lobuna istinaden vücudun bir kısmında felç gerçekleşir. İnsan beyni yüksek özellikler ile donatılmıştır.

Hasarlı beyin bölümünün yerine getiremediği görevleri, sağlıklı olan diğer bölüm üstlenmektedir. Ancak bunun gerçekleşmesi için uzman fizyoterapist tarafından tedavi uygulamalarının yapılması gerekmektedir. Böylece felçli hastanın vücut fonksiyonlarının yeniden kazanması sağlanır. Bahsettiğimiz olaylar örgüsünde kişinin tamamen hareket yetilerini kaybetmesi söz konusudur. Bununla birlikte kısmi felç geçiren hastalarda vardır. Bu durumla sıklıkla karşılaşılabilmektedir.

Kısmi Felç Nedir?

Bu konuda da yine beynimiz başrol oyuncusudur. Daha önce hiç tansiyonunuzun düşmesine bağlı olarak ellerinizin ve bacaklarınızın uyuştuğu oldu mu? Peki, bu uyuşmayı takiben hissizlik yaşadığınız ve organlarınızın kontrolünü gerçekleştiremediğiniz zamanlar oldu mu? Kısmi felç de bu gibi durumlara benzer olarak baş göstermektedir. Oysa beynin damar yollarında yaşanan problem(ler) neticesinde kişi kısmi felç yaşayabilmektedir. Yalnızca vücudun belirli bir bölümü etkilenmektedir. Özellikle yaşın ilerlemesine ve dolayısıyla vücudun yıpranmasına bağlı olarak 50 yaş üzeri insanlarımızda sıklıkla karşılaşılmaktadır. Ancak! Her yaş grubunda da maalesef ki rastlanılmaktadır.

Bu durumda hastanın kaslarının görevlerini yerine getirmesinde zorluk yaşamasına bağlı olarak hareket kabiliyetlerinde gözle görülür kayıp yaşamaktadır. Örnek vermek gerekirse, kişinin bacaklarını yerinden oynatmakta güçlük çekmesi veya tuvalet ihtiyaçlarını gidermede sorun yaşaması, yüz de görülen kas ve mimik kayıpları, konuşma ve dikkat bozukluğu, çevre algısını büyük oranda yitirme gibi kısmi felç belirtileri vardır. Peki, kısmi felç neden olur? Maddeler halinde inceleyelim;

 • Beyin damarlarında görülen daralma, tıkanıklık veya çatlama,
 • Hipertansiyon,
 • Şeker hastalığı,
 • Sigara kullanımı,
 • Obezite.

Hastalar, en çok bahsettiğimiz bu maddelerden dolayı sorun yaşamaktadır. Bununla birlikte kalp ritmi bozukluğuna sahip birisinin de beyne pıhtı atması sonucu damar tıkanıklığına bağlı olarak kısmi felç yaşaması olasıdır.

Kısmi Felç Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Yukarıdaki satırlarda bahsettiğimiz belirtilerin görülmesi ile birlikte hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Erken tanı ve erken tedavi, bu konuda çok önemlidir. Buna karşı tedavi için geç kalınırsa beyinde oluşan damar tıkanıkları, beyin kanamasına ve hatta ölümle sonuçlanabilmektedir. Buna yüksek hassasiyet göstermeli ve olası bir kısmi felç durumunda acilen hastaneye gidilmelidir.

Gerekli testlerin yapılması ve tanının konulması ardından kısmi felcin sebep olduğu damar tıkanıklığı gibi sorunların çözülmesi için ilaçlı uygulamalar yapılmaktadır. Akabinde hastanın sağlığına kavuşması için Ankara Fizyoterapist ekibi ile fizik tedavi sürecine girilmektedir. Kişinin durumuna bağlı olarak ortalama 3 ila 6 ay kadar bir sürede hasta, tekrar sağlığına kavuşur. Buradaki en önemli hususlardan birisi de, bu sürecin tekrarlanmaması için kişinin yaşam standartlarında değişiklikler yapması gerektiğidir(örneğin; düzenli spor yapmak, sigarayı bırakmak gibi…).

Felç Belirtileri Nelerdir?

Hayatın olağan akışını negatif yönde etkileyen felç, fizik tedavi görülmesi sonucunda iyileşme gösterebilmektedir. Bununla birlikte inmenin belirtileri nedir? Bunu listelenmiş bir halde inceleyebiliriz;

 • Ciltte his kaybı(dokunma gibi duyuların kullanılamaması),
 • Yemek yemede güçlük çekmek(yutma, çiğneme gibi işlevleri yerine getirememe),
 • Denge sorunları(ayakta durmakta veya oturmakta güçlük çekmek),
 • Tuvaletini tutama,
 • Görme bozuklukları(görüş açısının büyük oranda kaybedilmesi),
 • Beyin fonksiyonlarının bozulması(karar verme, konuşma, düşünme, hesaplama gibi işlemleri gerçekleştirememek),
 • Vücudun bir yarısını kullanamamak(inme).

Bu gibi belirtilerle karşı karşıya kalınması durumunda yapılması gerekenin ne olduğunu biliyorsunuz. 112’yi arayın ve acil tıbbi müdahale isteyin veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Tedavi sürecine girilerek hastanın yeniden iyileşmesi için bu konu elzemdir.

Felç(İnme) Nedenleri

Çevresel ve bireysel faktörler neticesinde günümüzün en büyük problemlerinden birisi strestir. Bu ise birçok hastalığın hamurunda olan ana etkendir. Bununla birlikte kişinin hayat tarzını baz alarak da olası bir hemipleji göz önünde bulundurulabilir. Benzer şekilde birçok sağlık sorununun tetikleyicisi olan sigara kullanımı inme nedenleri arasında zirveyi oynamaktadır. Öyle ki damar tıkanıklığının ana sebeplerinden olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca bazı kronik sebeplere bağlı olarak da felç görülebilmektedir. Bu ve bunun gibi sebeplere ek olarak, herhangi bir kaza, travma ya da çarpma sonucu da kişi felç yaşayabilmektedir. Buna bağlı olarak 2 çeşit inme nedeni olduğunu söyleyebiliriz.

1- Damar Tıkanıklığına Bağlı İnme

Gelgelelim yapılan bir araştırmaya göre inmelerin %85’den fazlası beyin damarlarının tıkanmasına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Daha öncesinde de bahsettiğimiz gibi insan beyni, sağ ve sol olmak üzere iki bölümden oluşur. Bu kısımlarda yaşanacak olası bir tıkanma sonucunda bazı farklı semptomlar görülebilmektedir. Şimdi gelin, bu komplikasyonları inceleyelim.

Beynin Sağ Bölümünde Oluşacak Damar Tıkanıklığının Sonuçları;

Çoğumuz beyin loblarının ne işe yaradığını ve hangi işlemleri yapmamızda etkili olduğunu biliriz. Buna istinaden beynimizin sağ tarafında yaşanacak damar tıkanıklığı felce sebep olmakla birlikte bazı fonksiyonlarımızı da yitirmemize neden olur. Bunlar;

 • Görme bozuklukları,
 • Davranış bozuklukları,
 • Duygusal bozukluklar (Örneğin; kontrol edilemeyen gülme veya ağlamalar gibi ya da aşırı korkular gibi.),
 • Performans bozuklukları,
 • Zihinsel bozukluklar.

Tüm bu yaşanması muhtemel sebepleri ele aldığımızda hastanın genel durumu önemle tespit edilmeli ve buna göre nörolojik tedavi ve fizik tedaviye girilmelidir.

Beynin Sol Bölümünde Oluşacak Damar Tıkanıklığının Sonuçları;

Yukarıdaki paragraflarda vücudumuzun sağ ve sol kısımlarının hangi beyin bölümleri tarafından koordine edildiğini belirtmiştik. Sol tarafta yaşanacak muhtemel bir beyin daralması sonucunda vücudun sağ tarafı etkilenir. Diğer sonuçlar ise aşağıdakiler olabilir;

 • Sağ yüz kaslarında fonksiyonel bozukluklar,
 • Konuşma bozuklukları,
 • Zihinsel bozukluklar,
 • Duygusal bozukluklar,
 • Performans, işlev bozuklukları,

Yaşanabilmektedir. Ancak endişelenmeyin. Doğru bir tedavi yönetim sürecinin ardından yeniden sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

2- Kanamaya Bağlı İnme

Damar tıkanıklığına oranla çok daha fazla nüksetmektedir. Bu durumda beyin damarları, dışarıdan gelen bir çarpma, travma veya kaza gibi sonuçlara bağıl olarak kanama yaşanır. Bunu takiben de hasta hemipleji geçirebilmektedir. Aynı zamanda bu dış etkenlerle birlikte kişinin yaşamı, başka bir hastalığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Öyle ki bu gibi olayların neticesinde beyin damarları tıkanarak ve yırtılarak beyin kanamasına sebep olmaktadır. Sonuç olarak, kanamaya bağlı inme görülür.

Felç Sonrası Fizik Tedavi Uygulamaları

Hemipleji geçiren hastalar üzerinden yapılan istatiksel bir araştırmanın sonucunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bu rapora göre;

 • İnme yaşayan hastaların %10’luk dilimi 1 ay içerisinde iyileşme göstermiştir.
 • Bununla birlikte çok ağır vakalardan oluşan %10’luk diğer dilim ise herhangi bir tedaviden faydalanamaz, sonuç alamaz.
 • Geriye kalan %80’lik kesimde ise Fizyoterapist uzmanı tarafından yapılan fizik tedavi çalışmaları ile yeniden hareket kabiliyetlerini kazandıkları gözlemlenmiştir.

Bu bağlamda Ankara Fizyoterapist ekibi her zaman yanınızda.

Kişinin felçli olan bölgelerine uygulanan birçok fizik tedavi yöntemi vardır. Yapılan bu çalışmalar sayesinde hasta, sağlığına kavuşabilmektedir. Tabii yine kişinin durumu göz önünde bulundurularak gerekli analiz ve değerlendirmeler sonucunda en uygun yöntem belirlenmektedir. Akabinde uygulamaya başlanır.

Bunlardan bazıları;

 • Lazer uygulamaları,
 • Ultrasonik ses dalgaları,
 • Manyetik alan uygulaması,
 • Biofeedback elektrik akımı,
 • Egzersiz teknikleri (Tedavinin en önemli parçası),
 • Sıcak ve soğuk uygulaması

Gibi fizik tedavi yöntemleri kişiye uygulanır.

Ankara Fizyoterapist Hizmeti – Klinikte veya Evde Fizik Tedavi

Gelgelelim en doğru sonuca ulaşmak ve hareket kabiliyetlerinizi yeniden kazanmak için en önemli madde; süreci uzman bir fizyoterapistin yönetmesidir. Ankara fizyoterapist hizmeti alabileceğiniz listeyi sizinle yazımızın başında paylaşmıştık. Bu listeden Ankara’da özel klinikte veya evde fizik tedavi hizmeti veren fizyoterapistleri bulabilirsiniz. Özellikle felç gibi vakalarda evden transfer oldukça zor olabilmektedir. Bu yüzden tercihiniz evde fizik tedavi olabilir.

Özel Fizyoterapist sitesi sayesinde sadece Ankara’da değil. İstanbul, İzmir, Bursa ve diğer tüm şehirlerdeki özel fizik tedavi hizmeti veren fizyoterapistlere ulaşabilirsiniz.

https://ozelfizyoterapist.net

Aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi yorumlarda belirtmekten çekinmeyin. Hayatınızdan hareketi eksik etmeyin. Sağlıkla kalınız.

Sık sık kamp yapar. Editör.
Hoşunuza gidebilir