Ana Sayfa HAYAT BİLGİLERİ Gece Krampları Neden Olur?

Gece Krampları Neden Olur?

Photo: freepik

Kramplar kabus haline gelebilir! Gece aniden sizi uykudan uyandırıp bütün gecenizi mahvedebilir.

Geceleri yaşanan bacak krampları dizin alt kısmında yani baldırda oluşan istem dışı kasılmalardır. Bu kasılmalar ayak tabanında veya diğer kaslarda da görülebilir.

Birkaç saniye sürebildiği gibi dakikalarca da kramp devam edebilir. Yoğun acı geçtikten sonra kas ağrısı bir süre daha hissedilebilir.Her yaştan insanın başına gelebilir. Ama orta yaşlı ve daha yaşlı insanlarda görülme sıklığı daha fazladır. Akşamları spor yapan gençlerde ve yetişkinlerde de görülür.

Gece kramplarının ana nedeni halen tam olarak bilinmese de oluşmasına katkı sağlayan bazı faktörler vardır. Bunlara dikkat ederseniz bu sıkıntıyı azaltabilirsiniz.

1. Susuzluk

Bol su içmenin hem fiziksel hem de zihinsel olarak ne kadar sağlıklı ve önemli olduğunu biliyoruz. Kas dokularının %75’i sudan oluşmaktadır ve kas hareketlerine yardımcı olur. Yani kas performansı üzerinde de etkisi vardır.

Gün içerisinde yeterli miktarda su içmezseniz geceleri bacak krampları yaşama ihtimaliniz artar. Su aynı zamanda besinlerin doğru şekilde vücutta dolaşmasını da sağlar.

Vücutta su olmazsa kaslar gerekli olan besinleri alamazlar bu da vücuttaki elektrolit dengesini bozar (potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sodyum).

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.