Kumaşa yapıştığında çıkartılması en zor lekelerden biri olan mürekkep lekesi maalesef özellikle iş hayatında sıklıkla yaşayacağımız bir durum.

Kullandığımız mürekkep veya tükenmez kalemler bozulmaları, kırılmaları yada damlatmaları durumunda favori gömleğimizi neredeyse kullanılmaz hale getirebilirler…

Sirke Mürekkep Lekesini Çıkarır mı?

Peki bu sorunu nasıl çözebiliriz? Saatlerce özel temizlik malzemeleriyle uğraşmadan ve her evde bulunan basit ama etkili bir malzeme ile çözüme ulaşmak mümkün mü?

Sirke birçok konuda müthiş ve doğal bir temizlik malzemesi olduğu gibi mürekkep gibi çok güçlü bir lekeyi çıkartma konusunda da müthiş başarılı bir doğal kaynaktır. Mutfağınızın her köşesinde yiyecekleriniz de dahil olmak üzere kullanabileceğiniz çok özel bir malzeme olan sirke neredeyse temizlik kelimesinin geçtiği her alanda özel faydalar sağlayabiliyor.

Ancak mürekkep çok zorlu bir leke olması nedeniyle süper güçlü sirke bile tek başına bu işin altından kalkamayabilir. Bu nedenle etkisini güçlendirecek süt ile birlikte mürekkebi çıkarmamıza yardımcı olacak kadar güçlü bir karışım elde etmiş olacağız.

Gerekenler:

  1. yaklaşık 2 parça süt
  2. biraz beyaz sirke

Kıyafetinizin mürekkep lekesinin odluğu kısmını geniş bir kasenin iç kısmına yerleştirin. Ardından üzerine süt dökmeye başlayın. Sütün lekeyi tamamen kapladığına emin olun. Bu lekeyi çıkarabilmemiz adına önemli bir adımdır. Ardından beyaz sirkenin yaklaşık yarısını uygun şekilde kaseye ve lekenin üstüne dökün. Gece boyunca kıpırdatmadan bu karışımın ve kasenin içinde lekeyi bekletin. Bir gün sonra kontrol ettiğinizde hafif de olsa bir leke görürseniz kumaşı ovalayabilirsiniz.

Son olarak kıyafetinizi normal bir şekilde yıkayabilirsiniz. Bu sayede kalıcı gibi gözüken lekeden kurtulmuş olacaksınız. Sirke ve sütün eşsiz ve her evde kolayca bulabileceğiniz ürünler olması favori kıyafetlerinizin ziyan olacağını düşünmeyi bırakacaksınız.

Hoşunuza gidebilir