Ekonomi sınıfında yapılan uzun bir uçak yolculuğu gerçekten zor olabilir. Uzun bir sürede yerinizde oturacaksınız ve uyku düzeniniz tamamen bozulacak.

Ve son olarak uçuş görevlileri ne yiyeceğinize karar veriyor olacak. Ancak bu zorluklara hazırlanarak dünyanın bir yanına çökmüş ve yorgun halde gitmenizi engelleyecek birkaç süper tüyomuz mevcut.

Uzun Bir Uçuş Seyahatinin Rahat Geçmesini Sağlayacak 9 Tavsiye

Bu 9 süper ipucu uzun yolculukta sinirlerinize ve bedeninize iyi bakmanızı sağlayacak!

1- Yanınıza bir tane tenis topu alın

Otururken arkanıza küçük bir masaj topu veya tenis topu koyun. Bu basit ipucu belinizin ağrımasını önleyecek ve kas sertleşmesini esnetecektir. Ayrıca kendinize bir nevi masaj yapabileceksiniz.

2- Tuvalete gitme vaktinizi planlayın

Uçak tuvaletini kullanmak için en uygun vakit yemek ve öğün dağıtılıp uçuş görevlilerinin koridoru terk ettiği vakittir.

İnsanlar genelde yerlerinden kalkmak ve ihtiyaçlarını gidermek için tepsilerin toplanmasını beklerler. Diğer yolcular yemekleriyle meşgul olurken veya uçuş görevlilerin tepsileri almalarını beklerken zamanı iyi değerlendirip temiz ve huzurlu bir tuvaletin tadını çıkarabilirsiniz.

3- Ayaklarınıza da yer ayırın

Uçuş sırasında size ait olan eşyalarınızı yanınızda tutmak istemeniz bir açıdan mantıklı olabilir. Ancak büyük bavul veya çantanızı koltuğun önüne koyarsanız ayaklarınıza yer kalmayacaktır.

Derin ven trombozunu önlemek için ayaklarınıza rahat alan bırakmanız çok önemlidir. Bu yüzden bir dahakine önünüze koyduğunuz özel eşyaların sayısını azaltın ve mümkünse kafanızın üstündeki bagaj alanına yerleştirin.

Photo: Cha già José at flickr

4- Yanınıza ekstra atıştırmalıklar alın

Uçuş yemekleri genelde az protein ve yüksek karbonhidrat içerir. Yani sağlığınıza ve yeme rutininize dikkat ediyorsanız yanınıza kendi yemeklerinizi almayı düşünebilirsiniz. Bol badem veya kuru kayısı, havuç veya salatalık, elma, muz veya protein barı almayı düşünebilirsiniz. Ve zaman öldürürken arada ağzınıza atabilirsiniz.

5-  Ayaklarınızı sıcak tutmak için gerekiyorsa kat kat giyinin

Uçakta havanın nasıl olacağını bilemeyebilirsiniz, bazı uçaklar sıcak olsa da bazıları da tam tersi, çok soğuk olabiliyor. Bu ısı değişimine kolayca adapte olmak için ise kat kat giyebilirsiniz. Sıcaklığa göre daha rahat hissetmek için soyunabilir veya ekstradan bir hırka giyebilirsiniz.

Uçağa bindikten sonra ayakkabılarınızdan kurtulup rahat bir çift çorap giyebilirsiniz. Bu sayede hem ayaklarınız sıcak olacak hem de ayaklarınızın hava almasını sağlayarak şişmesini önleyeceksiniz.

6- Uykunuzu koruyun

Eğer uçakta uyumayı düşünüyorsanız, göz maskesi almayı unutmayın. Bu durum çevrenizdeki rahatsız edici her türlü ışıktan ve görüntü kirliliğinden sizi koruyacaktır. Ayrıca yanınıza ses kesmeye yarayan kulaklık veya kulak tıkacı almanızda işe yarayabilir. Özellikle yakınınızda sesli konuşan insanlar veya çığlık atan bir bebek varsa.

Ayrıca uyurken battaniye serdiğinize ve üstüne kemerinizi bağladığınıza emin olun. Böylece uçuş görevlileri kemerini takın diye sizi tekrar rahatsız etmeyecektir.

7- Boş bir su şişesi getirin

Yeterince su içmediğimizden oluşan baş ağrısını engellemek için havadayken düzenli su içmemiz gerekmektedir. Uçuş görevlilerinden taze bir su istemeniz de mümkündür ancak kendi boş şişenizi getirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Uçağın içinde veya havalimanında doldurabilirsiniz. Ayrıca uçuşun bitmesine yakın suyunuzu bitirmeyi unutmayın.

Photo: SHUTTERSTOCK

8- Hijyeninize dikkat edin

Uzun bir uçuş bile olsa günlük rutinlerinizden mümkün oldukça vazgeçmeyin. Yüzünüzü yıkayın, dişlerinizi fırçalayın ve cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede uykudan önce daha rahat olacak ve sabah kendinizi daha taze hissedeceksiniz.

Kendi kişisel temel eşyalar kitinize bunları ekleyin:

  • Bir diş fırçası
  • diş macunu
  • el dezenfektanı
  • ıslak mendil
  • nemlendirici
  • deodorant
  • dudak kremi

Bu listeye kendi favori ürünlerinize de ekleyebilirsiniz ancak gözeneklerinizi tıkamak veya sivilce çıkmasını istemiyorsanız herhangi bir makyaj yapmayın.

9- Koltuk minderi kullanın

Eğer tecrübeli bir yolcuysanız, boynunuzu destekleyen ve kalkış, türbülans sırasında yaralanmanızı engelleyebilecek kendi seyahat yastığınıza sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu muhtemelen biliyorsunuz. Ancak ekonomi sınıfında uçarken süper rahat hissetmek istiyorsanız yanınıza bir koltuk minderi alın.Ayrıca kolunuza ve arkanıza ekstradan bir yastık yerleştirebilirsiniz.