Apple’ın efsane kurucusu Steve Jobs’un pankreas kanseri tedavisi görürken, hasta yatağında yazdığı iddia edilen aşağıdaki sözler bir çok insanı derinden etkilemişti.

İşte Steve Jobs’un ölüm döşeğinde kaleme aldığı iddia edilen yazı şöyleydi:

İş hayatında çıkılabilecek en yüksek seviyeye çıktım. Başkalarının gözünde hayatım, başarı kelimesiyle eş değerdi.

Maalesef iş dışında başka hiç bir mutluluk kaynağım yoktu. Günün sonunda servetim, benim için sıradan bir şey haline geldi. Şimdi bu hastanedeki ölüm döşeğimde yatıp geçmiş hayatımı düşünürken, bir zamanlar hayatımda çok önemli yerlere sahip olan başarılarım ve servetimin ölümüm karşısında ne yok vasfında olduğunu anladım.

Steve Jobs hastalığının ileri seviyelerinde ciddi kilo kayıpları yaşamıştı.

Gece karanlıkta baş ucumdaki yapay solunum aletinin yeşil ışığına bakıp, mekanik seslerinin titreşimlerini hissettiğimde ölümün soğuk nefesinin her geçen saniye daha da yakınlaştığını anlayabiliyorum. Şimdi anlıyorum ki, yeteri kadar para kazandığını anladığın anda para kazanmak ile ilgili olmayan hedeflerin peşinde koşmaya başlamalısınız.

Bunlar paradan daha kıymetli şeyler olmalı: Mesela aşk hikayeleri, sanat, gençlik günlerimin hayalleri…

Paranın peşinde koşmayı bırakın. Zenginlik sizi ancak benim gibi şaşırmış bir insan haline getirir. Başka bir işe yaramaz. Tanrı bütün insanları, kalplerinde sevgiyi hissedebilecekleri duygularla yaratmıştır. Zenginlikle ve şöhret ile gelen yanılsamalarla değil. Bakın ben bu kadar servete sahip olamama rağmen hiç birini yanımda götüremiyorum. Yanıma sadece aşk ve sevgiyle bezenmiş eski anıları alabilirim. Gerçek zenginlik budur işte. Bu zenginlik sizi takip eder, eşlik eder, güç verir ve devam etmeniz için yol gösterir.

Sevgi binlerce mil seyahat eder. Hayatın sınırı yoktur. Nereye gitmek istiyorsanız gidin. Ulaşmak istediğiniz en üst noktaya ulaşın. Bu tamamen sizin kalbinizde ve ellerinizdedir.

Steve Jobs: Geride kalırsanız kurbağa gibi zıplayın!

Dünyadaki en pahalı yatak hangisidir? – “Hastane yatağı”

Birisini arabanızı kullanmak için işe alabilirsiniz. Fakat hastalığınızı devretmek isterseniz bunun için işe alabileceğiniz biri yoktur. Kaybedilen şeylerin telafisi olabilir. Fakat kaybolduğu zaman bulunamayan bir tek şey var “hayattır” işte.
Ameliyata giden birisi, henüz bitiremediği bir kitap olduğunun farkına varır “Sağlıklı Yaşam Kitabı”. Şu anda hayatın hangi evresinde olursak olalım, er ya da geç, perde kapanırken bu gerçekle yüzleşeceğiz.

Steve Jobs

Ailenize, eşinize, arkadaşlarınıza değer verin. Kendinize iyi bakın. Diğerlerine değer verin…

Daha sonra resmi kaynaklardan anlaşıldığı üzere bu yazıyı Steve Jobs yazmamıştı. Ama kim yazdıysa, yanında Jobs’un pankreas kanserinden çökmüş hali ile birlikte servis edince bütün dünyada yankı bulmuştu. Defalarca Türkçe’ye de çevrilip dağıtımına devam edilen yazının şu anda internette belki yüzlerce benzeri var. Her ne kadar dahi kurucu Steve Jobs’a ait olmasa bile bizim gibi züğürtler için ölüm döşeğinde bir milyarderin paylaşacağı
türden bir itiraf yazısı olduğu için büyük kabul gördü ve milyonlarca sefer paylaşıldı.

Acaba bütün milyarderler pişmanlıklarla mı ölür?

Hepsi zengin olmak için yapmaması gereken şeyler mi yapmışlardır da kendilerini şaşırmış olarak tanımlamaları bizlere normal gelir?

Milyarder olmayanların, milyarderler hakkındaki görüşleri hep bu yönde midir?

Bu yazı yeniden facebook’da karşıma çıkınca aklıma gelen ilk sorular bunlar oldu. Sahte olduğu bilinen bir yazı, Jobs’un ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala paylaşılıyor ve okunuyorsa bu işte bir iş vardır diye düşündüm. Mesela şimdi başka bir milyarderin – isim üzerine spekülasyon olmaması için ”x milyarderi” diyelim – başka bir ölüm mektubu çıksa ve paranın önemi üzerine konuşsa, hayatta her şeyi para üzerine kurun, kapitalizmin bütün güzelliklerinden faydalanın, ezmeden yükselemezsiniz, bakın benden size tavsiye;

David Rockefeller

Para için babanızı bile satın! – gibilerinden cümleler kursa da bu kadar paylaşılır mıydı? Hatta bu lafları Steve Jobs abimiz yazsa bütün dünyadan hayranları nasıl tepkiler verirdi? Mesela geçenlerde David Rockefeller öldü biliyorsunuz. Onun arkasından hiç son sözleri okunmadı. Genelde hep beddua gördüm. Steve Jobs’un olduğu iddia edilen türde yazıları dünyanın köküne kibrit suyu sıktıkları iddia edilen üst aklın finansörü David abi tarafından yazılmış olsa nasıl bir dünyaya yelken açardık acaba?

ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Trump abi ne derdi bu durum karşısında acaba?

Bu konu hakkında ne düşündüğünüzü gerçekten merak ediyoruz. Yorumlarınızı paylaşın bizimle lütfen!

Hoşunuza gidebilir