Ev hanımlarının en büyük temizlik sıkıntılarından birisi olan pas lekeleri birçok yerde kendisini gösterebiliyor.

Metallerin üzerinde, kumaşların üzerinde, halıda ve koltukta olmak üzere aklınıza gelebilecek her alanda görülebilen pas lekesini çıkarma yolları bulunuyor.

Bıçak Üzerindeki Pas Lekesini Çıkartma

Bıçakların üzerinde oluşan pas lekesini çıkartmak için herhangi bir kimyasal kullanmanıza gerek bulunmuyor. Bıçağı birkaç defa soğana saplayıp çıkardıktan sonra soğanın bıçağınız üzerindeki pas lekesini çıkardığını göreceksiniz.

Kumaşlarda Görülen Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Sentetik olmayan kumaşlarda yapmak şartı ile lekenin olduğu alana limon, su ve tuz karışımını iyice ovarak sürün. Daha sonrasında ise amonyağa batırılmış bir bez ile silin daha sonrasında ılık su ile durulayın. Sentetik olan kumaşlarda ise lekenin olduğu bölgeyi biraz limon ile ovmanız pas lekesini çıkarma yolları içerisinden en etkili olanıdır. Diğer alanlardan pas lekesini çıkarmak için şunları yapabilirsiniz;

  • Dolap kapaklarında görülen pas lekesinin nasıl çıkarılacağı konusuna gelirsek metal kısmında bulunan pas lekeleri üzerine soğan sürmeniz yeterli olur ancak bazı alaşımlı olan dolap kapaklarının metal kısımları sirke dökülerek iyi bir şekilde ovularak temizlenebilir.
  • Özellikle kapı menteşelerinde gıcırtılara sebep olan pas lekeleri temizlense dahi yine yerini alabilir bundan dolayı bu alanları temizlemek yerine makine yağının dökülmesi gerekiyor. Zaman içerisinde makine yağı kapının açılıp kapanmasıyla pas lekesinin ortadan kalkmasını sağlar.

Pas Lekelerin Karşı Özel Karışım

İstenmeyen pas lekelerinin çıkartılması için yapılacak en etkili müdahale yöntemlerinden bir tanesi de limon, elma sirkesi, soğan karışımı ile yapılacak temizlik karışımı şu şekilde hazırlanabilir;

  • Yarım limonun suyu
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • Çeyrek dilim soğan

Bir orta boy sürahinin içerisine konulan bu karışım iyice karıştırıldıktan sonra metal, seramik yada kumaş üzerindeki pas lekelerinin üzerine uygulanır. İyi bir şekilde ovularak uygulanan bu yöntem  pas lekesini çıkarma yolları içerisinde en etkili ancak en az bilinenidir. Leke üzerine ovulduktan sonra yarım saat beklenir ve ılık su yardımı ile pas lekesini olduğu bölge temizlenir. Bu işlem sonrasında pas lekesinin büyük bir kısmının temizlendiği ancak az bir leke izinin kaldığını göreceksiniz. Bu lekeyi her gün ılık su ile bastırmadan silmeniz halinde bir kaç gün içerisinde tamamen temizlenmiş olur.

Hoşunuza gidebilir