Photo by Pixabay from Pexels

Sağlıklı bir yaşam için kas sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Özellikle yaşınız ilerledikçe kas sağlığınızın önemini ya da acı ya da tatlı olarak anlarsınız.

Gençliğinde kasa yatırım yapanlar gücünü kuvvetini muhafaza ederken, umursamayanlar belli bir yaştan sonra yürüyemez hale bile gelebiliyor. O kadar kötü olmasa bile kemik sağlığı problemleri baş göstermeye başlıyor.

Size araştırmaların sonuçlarını paylaşan doktorların önerilerinden bahsedeceğiz. Gelişi güzel bilgiler olmayacak tek yapmanız gereken karar vermek ve uygulamaya geçmek.

Photo by Malidate Van from Pexels

1. Kendi Beslenme Düzeniniz Olmalı

Aslında başlığa diyet yazacaktık ama diyet deyince sadece akla kilo vermek geldiği için beslenme düzeni olarak bahsettik. Kas kazanmak için de aslında sıkı bir diyet listeniz olmalı. Kas kazanmak için kalori hesabı yapmalısınız. Spor yaptıkça özellikle kuvvet antrenmanları düzenli olarak kalori tüketiminiz kas kazanmak için artacaktır.

  • Vücut ağırlığınıza göre değişmekle beraber örneğin, 2 ile 4 gram kas kazanmak için protein tüketimi son derece önemlidir. Haşlanmış yumurta mercimek, yulaf gibi protein kaynaklarından faydalanmanız gerekiyor.
  • Günde 2 veya 3 öğün yemek yerine, bu sayı arttırılmalı ve daha sık yenmeli. Antrenman öncesi küçük öğünler yemeyi deneyin.
  • Ayrıca kilo almakta sıkıntı çekiyorsanız doktorunuza diyetinizi danışın ve bazı takviyeler eklemesini isteyin.
Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner