Özellikle mutfak duvarları kızartmalar sayesinde çabucak yağ lekesi olabiliyor. Yağ lekesi temizlenmesi zor bir lekedir.

Hemen anında yağ lekesi olan bölüm tekrar boyansa dahi, duvarın emdiği yağ lekesi içerden kusacak ve leke tekrar oluşacaktır. Bu sebeple ilk olarak yağ sıçradığı anda müdahale etmek çok önemlidir.

Duvardaki Yağ Lekesini Temizleyen Karışımlar

Malzemeler

1- Yağ çözücü

2- Bulaşık Deterjanı

3- Çamaşır suyu

4- Ilık su

Yapılışı: Yukarıda sayılan tüm malzemeler yarım kova ılık su ile karıştırılarak, yağ lekesi olan duvar fazla bastırmadan, bulaşık süngeri ile silinir. Bastırarak silmek duvardaki boyanın tahriş olmasına sebep olacaktır. Kuruduktan sonra yağ lekesinin tamamen kaybolduğu görülür. Bu uygulama tüm evi boya yaptırmadan önce de uygulanabilir, böylece üste sürülen boyanın yağ lekesini kusması önlenmiş olur.

Malzemeler

1- ispirto

2- Ilık su

3- Sabun

Yapılışı: Bir kova ılık suyun içine yarım su bardağı ispirto dökülür. Bu karışım ile duvardaki yağ sıçrayan bölüm bastırmadan silinir. Hafif kuruduktan sonra, sabunlu bez ile tekrar üstünden geçilerek, yağ lekesinin tamamen yok olması sağlanır.

Leke oluşan bölüm küçükse, kova kullanmadan, bulaşık süngerine damlatılan ispirto da işe yarayacaktır. Ardından yine sabunlu su ile durulanır.

Hoşunuza gidebilir