Herkes birbirinden farklıdır ama dünya üzerinde bazı insanlarda çok az rastlanan özellikler vardır. Bu insanların toplamı da dünya nüfusunun %5’ini geçmez.

Bazıları güzel fiziksel farklılıklardır, bazıları da Superman’i bile kıskandıracak özellikler olabilir! Bu özelliklerden herhangi birine sahip olanlar varsa el kaldırsın ya da yorumlara yazın 🙂

İnanılmaz yoğun kemikler

yoğun kemikler

LRP5 genini inceleyen bilim insanları, kolay kırılabilen kemiklere eşlik eden bazı hastalıkların oluşmasına neden olan değişimler keşfettiler. Ama bir çeşit LRP5 değişimi var ki o da kişiye neredeyse kırılması imkansız kemikler ve yaşlanmayan bir cilt sağlıyor.

Her ne kadar kulağa güzel gelse de bu durumun sakıncaları da var. Yaşlanan bir hastanın aşınan eklemlerini yenilemek isteyen doktorlar, hastanın kemik yoğunluğunun aşırı derecede olması nedeniyle kendisine yardımcı olamamışlar.

“Altın” kan

altın kan

Kelime anlamıyla altın değil tabi ki ama bir özelliği ile altın değerinde: hiç antijen (antikor üreten madde) içermiyor.

1961 yılında keşfedilen bu özellik, şu anda bilinen Rh-sıfır kan grubu denen 40 kişide var. 9 tanesi inanılmaz değerli donörler çünkü herkese kan verebiliyorlar.

Uzun pençe kası

pençe kası

Bu kas, ağaçlara tırmanan atalarımızdan bize mirastır. Sizde olup olmadığını merak ediyorsanız elinizi avucunuz yukarı bakacak şekilde düz bir yüzeye koyun. Baş parmağınızla küçük parmağınıza değdirin ve ve hafifçe elinizi havaya kaldırın.

Bileğinizden aşağı doğru uzanan bir bağ görüyorsanız bu kastan sizde de var demektir. Eğer yoksa da üzülmeyin, modern hayatta bir işe yaramıyor.

Genetik “chimerism”

chimerism

Antik Yunan mitolojisinde “chimera” aslan başlı, keçi gövdeli ve yılan kuyruklu bir yaratık olarak tasvir edilmiştir. İnsanlarda “chimerism” denen durumda, bu tür kişilerde fazladan bir set DNA daha bulunuyor.

Bazen “mozaik” cilt veya heterokromi (iki gözün farklı renklerde olması) şeklinde karşımıza çıkıyor ama onun dışındaki durumlar genellikle dışarıdan bakarak çok fazla farkedilemiyor.

Bu tehlikeli bir durum değil ama DNA testlerinde sorun çıkmasına neden olabilir.

Çift kirpik

çift kirpik

Bu çok nadir görülen bir genetik bozukluktur. Göz kapağının iç kısmında ikinci bir sıra kirpik bulunur. Bu duruma sahip en tanınmış kişi Hollywood yıldızı menekşe gözlü Elizabeth Taylor’dır.

Bu durum genellikle bir rahatsızlık vermez. Sadece bazı durumlarda ikinci sıra kirpik gözün ilk tabakasına çok yakın olursa tahrişe neden olabiliyor.

Kulağın üstündeki delik

kulak üstünde delik

Bu durum insanların sadece %5’inde bulunur. Ceninin gelişimi sırasında oluşur. Bunun da atalarımızdan kalma bir özellik olduğu düşünülmektedir. Bir zamanlar yaşayan tüm canlıların solungaçları olduğu gerçeğinden yola çıkılarak bu deliğin oluştuğuna inanılır. Tek kulakta da her iki kulakta da olabilir. Ameliyatla alınabilir ama varlığının hiçbir zararı yoktur.

Normalden fazla kaburga adedi

kaburga

Bu durum daha çok kadınlarda görülür. Genellikle boyna yakın bölgelerde oluşur. Boyutları farklıdır, küçük parçalar şeklinde de çıkabilir, tam bir kaburga boyutunda da olabilir.

Çoğu durumda kişinin sağlığına zarar vermez ama bazen boyutu nedeniyle rahatsızlık verebilir.

“Görülemeyen” renkleri seçebilme

görülmeyen renkler

Yine daha çok kadınlarda rastlanan bir özellik: renk tonlarını diğer insanlara göre çok daha net görebilme becerisi.

Kırmızı bir gülün rengini biz sadece kırmızı olarak tanımlarız ama bu özelliğe sahip kişiler o çiçeğin barındırdığı tüm kırmızı tonlarını görür. Bu durum X kromozomunda meydana gelen bir değişimin sonucudur.

Bu farklılık bu özelliğe sahip insanların 99 milyon rengi görmelerini sağlar. Normal sıradan bir insan en fazla 1 milyon renk algılayabilir.

Çok az uykuya ihtiyaç duymak

Winston Churchill

Bu tür insanlar bizden iki kat daha hızlı enerji depolarlar. Bu şanslı kişiler arasında Margaret Thatcher, Salvador Dali, Winston Churchill ve Nikola Tesla bulunuyor.

Bu durum sadece doğru bir uyku düzeniyle de alakalı değil. Az uyuyan insanlarda DEC2 geni ufak bir değişime uğramıştır. Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları DEC2 mutasyonu olan kişilerin bizim yaptığımız her işi bizden çok daha kısa sürede tamamladığı sonucuna varmıştır.

Kolestrolün hiçbir zaman artmaması

kolesterol

Son derece as sayıda çok şanslı bir grup insan bu özelliğe sahiptir. Kolestrolü düşünmeden istediklerini yiyebilirler. Bu kişilerde kalp rahatsızlığı görülme riski normal kişilere göre %90 daha azdır.

Bu durumun nedeni PCSK9 geninin eksik çalışmasıdır.

İlaç firmaları bu durumdan faydalanıp PCSK9 geneni bloke edecek bir ilaç yapmaya başlamıştır.

Hoşunuza gidebilir