Photo by freestocks from Pexels

Kuru cilt bakım gerektiren bir cilt türüdür, gerekli bakım yapılmadığı takdirde erken yaşlanmaya yol açar.

Yağlı cilt sahipleri kadar kuru cilt sahipleri de birçok problem ile karşı karşıya kalırlar. Yağlı ciltlerde sebum çok fazla üretilirken kuru ciltlerde bu durum tam tersidir. Sebum olması gerekenden çok daha az üretildiği için ciltte nem tutunamaz ve dökülmeler, yıpranmalar meydana gelir.

Cildiniz pul pul döküldüğünden zaman geçtikçe incelir ve kılcal damarlarınız yüzeyselleşir. Buna bağlı olarak cildinizde kızarmalar hatta bölgesel kanamalar meydana gelebilir. Bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için cildinize gereken özeni göstermelisiniz. Bu noktada kuru ciltler için günlük bakım son derece önemli!

Kuru Cilt Bakımının Temel Prensibi: Nemlendirme

Kuru cilt sahiplerinin en çok yakındığı nokta, dıştan gelecek her türlü etkiye karşı cildinin savunmasız olmasıdır.  Kuru cilt sıcak ve soğuk hava şartlarından çok kolay etkilenir, kızarır ve gerilir. Buna bağlı kaşıntılar ve pul pul dökülmeler meydana gelir. Tüm bu problemlerin ortadan kalkması için nemlendirme temel ilke olarak kabul edilmelidir. Gerekli nem oranı korunduğunda yaşanan problemler en aza indirgenecek ve kişinin yaşam kalitesi artacaktır.

Sırasıyla Kuru Cilt Bakım Aşamaları

Photo by Jenna Hamra from Pexels

Temizlik ve Ölü Derilerden Kurtulma

Cildin ihtiyacı olan neme kavuşması için öncelikle nemin ona ulaşmasını engelleyen durumları ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu yüzden önce nemlendirici bir yüz sabunu ile yüzdeki kir tabakası nazikçe temizlenmeli. Sonrasında haftada iki ya da üç kez peeling yapılarak pul pul dökülen ölü derilerden kurtulmalısınız.

Yumuşatıcı Tonik İle Cildi Yumuşatma

Yüzdeki hücrelerin dış etkenlere karşı direnç kazanmasını sağlamak amacıyla yumuşatıcı tonik uygulayarak yüzünüze gerekli nemi depolaması için fırsat verin. Toniği bir pamuk yardımıyla kuru cildinize uygulayın.

Yoğun İçerikli Nemlendirici Uygulaması

İçeriği mümkün olduğunca zengin, vitamin içeren ancak aşırı yağlı olmayan nemlendirici kremler ile cildinize gereken tüm besinleri sunduğunuzdan emin olun. Kuruluktan kaynaklı gerginlik ve gerginliğe bağlı olarak ortaya çıkan ince çizgi görünümünü tamamen ortadan kaldırmak için yeterli bakımı bu nemlendirici kremler sağlayacaktır. Ancak unutmayın, aşırı yağlı kremler gözeneklerinizi tıkayarak sivilce ve siyah noktalara yol açacaktır. Bu yüzden çok yağlı kremler yüz için uygun kremler değillerdir.

Göz Çevresine Özel İlgi Gösterilmeli

Photo by Dhyamis Kleber from Pexels

Göz kapakları ve göz altlarının derisi yüzünüzün diğer alanlarına göre daha ince ve hassas olduğundan, çevredeki olumsuz durumlardan en üst düzeyde etkileneceklerdir. Bu olumsuzluğun önüne geçmek için göz çevresi bakım kremlerini kullanmaya özen göstermelisiniz.

BONUS

Cildiniz sürekli gergin ve hassas olduğundan güneş ışıklarından olumsuz etkilenme ihtimali çok yüksektir. Dışarıya çıkarken günlük hayatınızda da yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalısınız.

Yaptığınız bakıma ek olarak uygulayacağınız güneş kremi, vücudunuzun üretmediği sebumun vazifesini üstlenecek ve sizi zararlı her türlü etkenden koruyacaktır.

Hoşunuza gidebilir