İşte size günlük ağız bakımına eklemeniz gereken bir uygulama! Hem basit hem günde 1-2 dakikanızı alıyor hem de faydalarını anında görebiliyorsunuz. Ayurvedik bir uygulama olan dil kazıma yönteminden bahsediyoruz.

Dil kazımak kulağa biraz garip ve hatta acı verici gibi gelebilir ama emin olun ki bir kere denedikten sonra acısız bir şekilde dilinizden çıkan kiri görünce bu uygulamayı her sabah yapmak isteyeceksiniz.

Dil kazıma aletini her sabah kullanabilirsiniz

Dil Kazımanın Faydaları

1. Kötü ağız ve nefes kokusunu geçirir

Kötü kokan nefesle başa çıkmanın tek yolu dil kazımaktır. Nefesiniz kötü kokmasa bile sabahları uyanınca insanın nefesi kokar. Nefesiniz ya da ağzınız koksun kokmasın dilinizi kazıyarak kötü kokulardan her zaman uzak durabilirsiniz.

2. Tat alma duyusunu arttırır

Diliniz kirle kaplı olunca tüm tatları tam anlamıyla alamaz. Dil kazıma yöntemi ile tüm yiyeceklerin gerçek tatlarını yeniden almaya hazır olun!

3. Sindirime yardımcı olur

Hepimiz biliyoruz ki sindirim ağızda başlar ve yiyecekleri iyi çiğnemek önemlidir. Ama tükürük de bir o kadar önemlidir ve ne kadar çok tükürük salgılarsanız yiyecekleri o kadar kolay sindirirsiniz. Dil kazıma yöntemi daha fazla tükürük salgılamanıza yardımcı olur.

4. Plak oluşumunu engeller

Dişleriniz de olduğu gibi dilinizde de plak biriktiğini duyunca biraz şaşırabilirsiniz – buna yumuşak plak denir. Dilinizde ne kadar çok plak birikirse dişinizde de bir o kadar plak birikecek demektir.

5. Tüm ağız sağlığını arttırır 

Temiz bir dil ve sağlıklı bir ağız sizi bir çok hastalıktan korur. Kötü ağız sağlığı diyabet, kalp damar hastalıkları ve kısırlıkla bağlantılıdır.

Dil kazıma yöntemi ile sağlıklı bir ağza sahip olun

Ne Düşündüğünüzü Biliyoruz…

Muhtemelen içinizden diyorsunuz ki ben her sabah dişlerimi fırçalarken dilimi de fırçalıyorum zaten! Düşünceniz doğru ama yanlış alet ile yapıyorsunuz. Diş fırçası dili dil kazıma aleti gibi temizleyemez. Diş fırçası adı üzerinde dişleri fırçalamak içindir, dil kazıma aleti dili temizlemek içindir.

Dil Kazıma Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Dil kazıma aletini aldıktan sonra şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Sabah kalkar kalmaz su bile içmeden önce dilinizi kazıyın. Böyle yaparak sindirim sistemindeki toksin birikimini azaltmış olacaksınız. Dilinize çok sert bastırmadan ama mukozanın dilinizden çıktığını görecek şekilde kazıyın. Her çekişten sonra dil kazıma aletini yıkayın ve 5-7 kez bu işlemi tekrar edin, dilinizin arkasına da yapın.

2. Diş ipiyle dişlerinizi temizleyerek devam edin, sonra da dişlerinizi fırçalayın.

3. En sonunda da büyük bir bardak su için.

Aynı şekilde akşam dişlerinizi fırçalamadan önce de dil kazıma aletini bu düzende kullanabilirsiniz. Ağzınızın daha temiz ve ferah olduğunu hemen hissetmeye başlayacaksınız. Bu uygulamayı neden bu kadar geç öğrendim ve yapmaya başladım diye de kendinize kızacaksınız.

Özgün yazılar ve çevirilerle hayatları renklendirmeye çalışan 'iyi niyetli' blog.
Hoşunuza gidebilir