Yaşınız ilerledikçe kas kütlenizi korumanın önemi artar. Eğer dikkat etmezseniz deyim yerindeyse iki büklüm bir hale gelirsiniz. Gücünüz zayıflar, çok çabuk yorulursunuz. Daha birçok negatif şey ekleyebiliriz.

Çalışmalar, metabolik olarak aktif kas dokusunun on yıllar boyunca kaybının, kırılganlık, yorgunluk ve düşmelere ek olarak insülin direnci, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik sağlık koşullarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Yaşa bağlı iskelet kası ve güç kaybı için bilimsel terim sarkopenidir; genellikle 40’lı yaşlarda başlar.

Neyse ki sarkopeni, yaşlılarda ve kas kütlesi kaybını yeni fark etmeye başlayan orta yaşlı insanlarda önlenebilir ve hatta tersine çevrilebilir. Güç antrenmanı elbette çözümün büyük bir parçası, ancak doğru yakıt olmadan demir pompalamak kas inşa etmeyecek. Belli temel yeme alışkanlıklarını benimsemek, antrenmanlarınızı hızlandıracak ve yaşlandıkça direnç antrenmanınızın yeni kaslar oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Fotoğraf: Pixabay

1. Her öğünde biraz protein yiyin

Çoğu insan proteinlerinin çoğunu akşam yemeğinde yer, ancak araştırmalar protein alımı gün boyunca yayıldığında kas dokusu oluşturmanın daha kolay olduğunu gösteriyor. Her gün vücut ağırlığınızın kilogramı başına 1,2–1,6 gram arasında protein almanızı önerilir.

Sevdiğim şeyler hakkında içerik üretmeyi seviyorum. Yazar arada gezer tozar. İçerik üreticisi.
Hoşunuza gidebilir
youtube banner